Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Muzyczne zespoły wszech czasów

2020-04-24

Muzyczne zespoły wszech czasów

Muzyka towarzyszy nam od zarania dziejów, a jej wpływ na kulturę jest tak oczywisty, jak gwiazdy na nocnym niebie. Odpowiednio skonstruowane dźwięki potrafią dodać siłę, wycisnąć łzy, zszokować, przynieść całkowitą wolność, czy nawet teleportować umysł do innego wymiaru. W przypadku dwóch ostatnich wydaje się to niezwykle ważne, zważając na brak możliwości swobodnego wyjścia poza własne mieszkanie. W Super Prezentach kochamy skracać dystanse, a muzyka gości w samym sercu naszej podarunkowej działalności i właśnie z tego powodu przygotowaliśmy zestawienie najlepszych oraz najcharakterystyczniejszych zespołów, jakie kiedykolwiek powstały!

Queen

134 miliony sprzedanych płyt, setki nagród, ponad 20 lat prowadzenia na szczytach największych list przebojów i miliardy serc podbitych przeszywającym wokalem Mercury’ego – tak Queen wypada w liczbach. Nie ma jednak takiej miary, równania matematycznego ani jakiejkolwiek innej wartości, która mogłaby przedstawić, jak bardzo przyciągała ludzi ta ponadczasowa muzyka. Co czyni ich wielkimi? Równie wielkie zęby Freddiego, przez które przecedzał genialne czterooktawowe dźwięki? Oczywiście! 

Należy jednak pamiętać, że Queen to również warstwa instrumentalna; charakterystyczny bas Johna Deacona, stanowiący litą całość poprzez perfekcyjne zgranie z perkusją Rogera Taylora, a także Brian May – korepetytor matematyki oraz doktor astronomii, który wolał zostać gwiazdą, niż je obserwować. Gitara wzniosła Queen na wyżyny popularności, stając się znakiem rozpoznawczym zespołu. Z partii zbudowanych sześciopensową monetą (ponieważ May nigdy nie używał kostki)  można wyczytać niezwykle przemyślane struktury, zmienność tempa i do dziś niespotykaną barwę gitary, którą ten artysta zbudował samodzielnie na własne potrzeby. Czy sądzisz, że potrafiłbyś stać się taką ikoną jak Brian May? Rozpocznij lekcje gry na gitarze online!

 

Red Hot Chili Peppers 

Krzywdzące jest stwierdzenie, że gwiazdy rocka automatycznie zatracają się w używkach i przechodzą na „ciemną stronę sceny”, choć błędem byłoby nie przyznać, że akurat Red Hot Chili Peppers wielokrotnie lądowali na samym dnie, i to właśnie z tych powodów. Nie popieramy takiego stylu życia, ale kochamy wspaniałą muzykę, a taką właśnie tworzyli „Red Hoci” na swoich życiowych mieliznach – w duszy i psychice krater wyżłobiony nałogiem, tragiczną stratą gitarzysty oraz nieciekawymi historiami z dzieciństwa, a na rynku muzycznym miliony sprzedanych płyt, pierwsze lokaty na listach przebojów oraz… wspaniała warstwa instrumentalna!

Gitarzysta John Frusciante oraz basista Michael Balzary, znany pod pseudonimem Flea, wznosili tę kapelę na piedestał, odkąd tylko rozegrali wspólnie pierwsze dźwięki. Poruszając się po fundamentach funku, rocka alternatywnego, metalu oraz popu, ci dwaj grzesznicy zbudowali wspólny i zarazem unikalny  muzyczny dialekt. Pulsujący, tłusty bas z częstym wykorzystaniem kciuka gości w ich utworach niezwykle często, natomiast Flea udowadnia, że gitara z czterema strunami może wychodzić przed perkusję, zmieniać tempo, mieszać techniki bądź być instrumentem prowadzącym. Obecnie Michael Balzary należy do zacnego grona najwybitniejszych basistów w historii muzyki i – co niezwykle istotne – ma żonę! Skoro już przekonałeś się, że można jednocześnie grać w sekcji rytmicznej oraz znaleźć dziewczynę, to wykorzystaj kurs gry na gitarze basowej.

 

Dżem

Gdy powstawał zespół Dżem, było tam prawie wszystko to, czego potrzeba do stworzenia dobrej muzyki. „Prawie”, bo proces kształtowania grupy utknął na odpowiednim wokalu, którego artyści nie potrafili znaleźć. Dziś z całą pewnością można by stwierdzić, iż zwyczajnie tego chciał los. Trzeba było poczekać jakiś czas, aby pojawił się on, czyli Ryszard Riedel – człowiek, który pokazał Polakom, że potrzebują bluesa.

Autentyczny, poruszający głos „Ryśka” trafiał do rodaków dotkniętych podziałami, biedą oraz szarą rzeczywistością PRL-u, natomiast genialne instrumentarium potrafiło oddać te emocje melodią przebijającą mury. Trzeba jednak przyznać, że cały dorobek artystyczny grupy narodził się w słowie. To niesamowicie prawdziwy przekaz, płynący z tekstów zapisywanych w dużym notesie, stanowił trzon artystycznej konstrukcji. Ta muzyka nie zatrzymywała się w uszach, ale docierała do samego dna człowieczeństwa, a wszystko po to, by wprowadzić odrobinę ciepła do milionów serc borykających się z trudami obecnej egzystencji. Pisanie utworów to proces niezwykle rozwojowy, ale i wymagający. Jeżeli uwielbiasz wyzwania, a wspomnienia o kultowym zespole Dżem Cię inspirują, spróbuj swoich sił na zajęciach z kompozycji oraz pisania muzyki!

 

The Rolling Stones

Gdybyśmy chcieli wyrazić, jak mocno zespół The Rolling Stones wbił się w popkulturę, potrzebowalibyśmy co najmniej kilku ogromnych ciężarówek – być może tam zmieściłoby się ponad 250 milionów egzemplarzy sprzedanych płyt! W 1962 roku rozpoczęła się nowa era muzyki. To właśnie wtedy czterech panów stworzyło zespół bluesowy z domieszką rocka, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, co właśnie zrobili! Uważa się, że w latach 60-tych nastąpiła prawdziwa ekspansja „cięższych brzmień” – artyści o nieco bardziej żywiołowym sposobie bycia roznosili sceny, nierzadko w szalony sposób, a hasło „Sex, drugs and Rock&Roll” pokrywało glob niczym gigantyczne tsunami.

 Nietrudno o stwierdzenie, że taką zmianę postrzeganiu muzyki zawdzięczamy głównie „Stonesom”. Gitarzysta Keith Richards tworzył riffy wyrywające się z utartych schematów i jako jeden z pierwszych wykorzystał efekty dźwiękowe, nadające instrumentowi ostre, mięsiste brzmienie, idealnie wtopione w niezwykle charakterystyczny śpiew Micka Jaggera. Widząc to, wokalista dodał od siebie jeszcze więcej mocy, dzięki czemu zauważono, że głośniejsze granie sprzyja utworom nacechowanym emocjonalnie. Trzeba przyznać, że ten wokalista potrafił zaskoczyć podwójnie, wszak jako jeden z niewielu w historii światowej muzyki utrzymał „ugrzecznioną” formę brytyjskiego rocka, przy jednoczesnym zaopatrywaniu utworów w barwę pełną ekspresji oraz niepowtarzalnej, buntowniczej maniery. Nie sposób nie wspomnieć, że Rolling Stones od kilku dekad plasuje się w trójce zespołów o największym wpływie na światową muzykę!  Uważasz własny głos za równie dobry? Wyszlifuj swój talent dzięki lekcjom wokalnym!

 

Linkin Park

Na rynku muzycznym istnieją również zespoły niezwykle charakterystyczne, a wśród nich króluje Linkin Park. Ta amerykańska grupa nu-metalowa uwielbia czerpać inspirację z rocka, popu czy rapu, a ich zapędy do cięższych brzmień słychać niemalże w każdym kawałku! Chester Bennington szokował swoim genialnym, drapieżnym wokalem, dzięki czemu stał się muzyczną ikoną dla młodzieży, bo to właśnie osoby wkraczające w dorosłe życie znajdowały dla siebie miejsce w muzyce Linkin Parku. 

Utwory traktujące o problematyce codziennej egzystencji nacechowane są dużą warstwą emocjonalną, natomiast nowatorskie wplatanie elektronicznych brzmień z DJ-ską ekspresją okazały się strzałem w dziesiątkę! Linkin Park pozostawił na tym świecie coś dobrego dla ludzi i zarazem prekursorskiego – zarówno w ujęciu kulturowym, jak i czysto technicznym. To właśnie ta grupa pokazała milionom osób na całym świecie, że muzyka nie zna żadnych ograniczeń, a przecież obecnie najbardziej łakniemy swobody. Przekonaj się do magii płynącej z miksowania muzyki i skorzystaj z kursu DJ-skiego!

 

Polecane oferty:

Wstecz