Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Czas wolny pod lupą, czyli jak dobrze zaplanować weekend i nie marnować czasu wolnego?

2018-09-26

Czas wolny pod lupą, czyli jak dobrze zaplanować weekend i nie marnować czasu wolnego?

Jeśli w poniedziałek nie czujesz się wypoczęty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój weekend został źle spożytkowany i nie dostałeś żadnej dawki pozytywnej energii. Dlaczego tak się stało? Minął długi tydzień pracy, wzbogacony o nadgodziny. Każdego dnia mówiłeś sobie, że w weekend w końcu odpoczniesz, że będzie to czas tylko dla Ciebie. Przychodzi wreszcie upragniony piątkowy wieczór i co robisz? Z dumą przechodzisz do trybu „Mój czas”. Włączasz telewizor, słuchasz muzyki, spędzasz chwilę albo kilka długich chwil na Facebooku, później Instagram, Snapchat… W sobotę wychodzisz na zakupy, wieczorem piwko przed telewizorem albo wyjście na imprezę, a w niedzielę odsypianie.

Wielu psychologów uważa, że droga do zadowolenia leży w innym – wyższym – porządku i planowaniu wolnego czasu. Według socjologa Roberta Stebbinsa z University of Calgary, wolny czas można podzielić na dwie kategorie – zwyczajną oraz poważną.

10 wskazówek jak prawidłowo spędzić weekend

 1. Zastanów się, co chcesz zrobić. Jeśli nie zaplanujesz swojego czasu, nie będziesz w stanie wykonać niezbędnych czynności, nie mówiąc o odpoczynku.
 2. Poświęć czas bliskim osobom. W ciągu tygodnia prawdopodobnie nie masz zbyt wielu chwil, aby spotkać się z przyjaciółmi i rodziną.
 3. Oderwij się od nowoczesnych technologii. Wyłącz telefon służbowy, nie zaglądaj na skrzynkę e-mailową, odłóż wszystkie zbędne urządzenia. Nie spoglądaj, nie sprawdzaj. Jeśli coś może poczekać, niech poczeka.
 4. Rób wszystko to, co lubisz. Pomyśl o tym, co sprawia Ci radość – czytanie książek, ogrodnictwo, bieganie, a może gra w tenisa?
 5. Nie prześpij całego weekendu. Ludzie, którzy cały tydzień muszą wcześnie wstawać, w sobotę chcą „nadrobić zaległości” i śpią do południa. Tak samo jest z całonocnymi imprezami w piątki i soboty. Skutkują przespaniem większości kolejnego dnia. To sprawia, że zaburzasz swój rytm snu, a do tego tracisz mnóstwo czasu.
 6. Nie marnuj pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. W trakcie tygodnia pracy sumienne odkładasz pieniądze, a w weekend pozbywasz się ich lekką ręką? Pomyśl dokładnie o każdym zakupie i wybierz to, co najlepsze dla duszy i ciała! Niesamowite przeżycia, podróże, dobre jedzenie, relaks – na tym nie musisz oszczędzać. Pomyśl, co przyniesie Ci więcej korzyści – kilka drinków w nocnym klubie, czy przeżycia które zostaną z Tobą na zawsze?
 7. Pomyśl o tym, co chcesz osiągnąć w życiu. W tygodniu pracy może być ciężko znaleźć chwilę, by się na tym skupić. Wolny czas w trakcie weekendu pozwoli Ci przybliżyć się do ustalenia i realizacji marzeń.
 8. Przestań myśleć o pracy. Jak mówi przysłowie – praca nie zająć, nie ucieknie, a miejsce pracy nie zniknie z powierzchni ziemi. Przynajmniej przez te dwa dni. Zrelaksuj się i ciesz się wolnym czasem. Potrzebujesz przygotować plan pracy na kolejny tydzień? Zrób to, ale tuż przed rozpoczęciem weekendu lub po jego zakończeniu. Planowanie jest pomocne, ale te dwa dni to Twój czas. Pracę zaczynasz w poniedziałek.
 9. Schronienie się w łóżku czasami jest koniecznie, ale jeśli spędzisz w nim cały dzień, to wieczorem znienawidzisz to miejsce. Brakuje Ci sił i ochoty do zrobienia czegokolwiek? Weź zimny prysznic, popływaj w basenie, wybierz się do spa. Leżenie i nudzenie się nie doda Ci sił. A wręcz przeciwnie – spędzenie całego dnia w łóżku spowoduje jeszcze większe zmęczenie.
 10. Pamiętaj o całkowitym rozluźnieniu ciała oraz duszy. Szukaj sposobów na pełen relaks. Masaże, hotele, zabiegi spa, kino, teatr, dobra książka – zadbaj o porządny wypoczynek i naładuj baterie przed kolejnym tygodniem.

 

Najczęstsze sposoby spędzania wolnego czasu

Najczęściej wybierane zajęcia rekreacyjne zwykle są krótkotrwałe, względnie przyjemnie i niestety pasywne. Portale społecznościowe, zakupy on-line, picie alkoholu oraz oglądanie telewizji – te aktywności cieszą się największą popularnością. W naszej kulturze, która jest zdominowana przez przepracowanie, takie przypadkowe aktywności weekendowe są łatwym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Jednym z najważniejszych zadań jest nauczenie się odróżniania przyjemności niekorzystnych od przyjemności korzystnych. Przyjemności korzystne koncentrują się na cieszeniu się życiem, wykorzystywaniu do maksimum każdej wolnej chwili. Na odkrywaniu nowych rzeczy i ciągłym doskonaleniu się. Przyjemności niekorzystne to nieistotne, nic nie znaczące zapychacze czasu, takie jak ciągłe bezsensowne przeglądanie telefonu i bezcelowe surfowanie po internecie.

Według badania GUS, co piąty Polak nie ma w dni powszednie czasu wolnego. Brak wolnego czasu przede wszystkim deklarują osoby w wieku 25-34 lat oraz 35-44 lat. Jedną z najczęściej wybieranych form spędzania wolnego czasu były spacery oraz relaks na świeżym powietrzu – przynajmniej raz w miesiącu taką aktywność wybierało 3/4 badanych. Ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawiała sportu (bieganie, gra w piłkę, jazda na rowerze). W kwestii życia towarzyskiego większość badanych wybierała spotkania ze znajomymi bądź rodziną w domu. Niewielką popularnością cieszyło się uczestnictwo w kulturze poza domem. Do kina przynajmniej raz w roku udało się 51% badanych. Teatr i koncerty przynajmniej raz w roku wybrało 30% badanych. Bardzo popularne okazało się oglądanie telewizji – 81% badanych oglądało telewizję codziennie (30% do 2 godzin dziennie, prawie tyle samo 2-4 godziny dziennie, co piąta osoba ponad 4 godziny dziennie).

Celem weekendu powinno być doświadczanie szczęścia poprzez znaczące działania, które pomagają Ci w rozwoju osobistym.

Planowane zajęcia zapewniają znacznie więcej korzyści. Nietypowe czynności pomagają oderwać się od codzienności, dając przy tym wrażenie, że naprawdę żyjemy! Według Abrahama Maslowa, twórcy teorii hierarchii potrzeb, samorealizacja jest kulminacją ludzkiego rozwoju. Innymi słowy, zdolność do jak najlepszego wykorzystania czasu jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu.

Dyskusja o pracy i wypoczynku została podjęta w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Słynny esej Bertranda Russella „Respect for Dying” z 1932 roku przedstawiał jakość czasu wolnego w coraz bardziej zmechanizowanym świecie.

Rozkosze mieszkańców miasta były w większości bierne: kino, oglądanie meczów piłki nożnej, słuchanie radia itp. Wynika to z faktu, że aktywna energia ludzi skupia się całkowicie na pracy. Gdyby ludzie mieli więcej wolnego czasu, mogliby znów cieszyć się aktywnościami, w które wcześniej byli zaangażowani.”

Bertrand Russel nie mógł sobie wyobrazić, jak mocno kult efektywności został osiągnięty we współczesnym świecie. Smartfony w naszych kieszeniach w pewnym sensie utrzymują nas przywiązanych do pracy nawet w chwilach naszego odpoczynku. Pojęcie czasu wolnego stopniowo staje się przestarzałe, równoznaczne wręcz z niepowodzeniem – w końcu każdą minutę czasu wolnego można przeznaczyć na zarabianie pieniędzy. W społeczeństwie, w którym tożsamość znajduje odzwierciedlenie w karierze i materialnym statusie, instynkt wartościowej rozrywki stopniowo zanika. Musimy więc być czujni i zwracać uwagę na jakość naszego (coraz krótszego) czasu wolnego.

Jeśli spełniasz wysokie wymagania dotyczące jakości pracy, stwórz wysokie wymagania dotyczące czasu wolnego.

W weekendy dobrze jest spędzać czas w realnym świecie z realnymi ludźmi. Socjalizacja wzmacnia układ odpornościowy, poprawia zdrowie psychiczne a jednocześnie zmniejsza nastrój depresyjny. Pasywne formy spędzania wolnego czasu, takie jak gry komputerowe, tylko wzmacniają wykluczenie ze społeczeństwa. Portale społecznościowe to nie to samo, co ludzka społeczność – nigdy nie dadzą korzyści, jakie otrzymamy przebywając wśród ludzi. Warto pamiętać, że życie przedstawione na takich portalach często jest wyreżyserowane. W końcu większość osób chce się pokazać z wyłącznie dobrej i bardzo bogatej strony. Zamiast spędzać czas patrząc na sztucznie wykreowane życie innych osób, sam zacznij żyć na całego. Czeka na Ciebie wiele przeżyć, które wbrew pozorom, nie są wcale nieosiągalne.

Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, jest skupienie się na swojej pasji. Takie zajęcia zwykle wymagają koncentracji. Pełne zaangażowanie pozwala uciec z codziennego „dolnego” stanu i pozwala na przekroczenie kolejnych stawianych przed Tobą granic. Kiedy oderwiemy się od codziennych zmartwień, mózg będzie mógł całkowicie skupić się na kreatywności. Wykazano, że hobby zmniejsza stres i sprawia, że nie czujemy się samotni. Posiadanie hobby i angażowanie się w nie zmniejsza również ryzyko zapadnięcia na demencję. 

Dlaczego w weekend warto odpocząć w SPA?

Cały weekend spędzony w Spa, część weekendu, a nawet dobrze wykonany masaż pozwolą Ci na pełen relaks oraz odprężenie. Czas poświęcony na dobry odpoczynek może okazać się nieoceniony. Zabiegi Spa oraz masaże niosą ze sobą wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Dzięki temu zyskasz:

 • poczucie pełnego relaksu
 • wzmocnienie zdrowia
 • poprawę wyglądu
 • redukcję stresu oraz zmęczenia
 • dużą dawkę energii

Specjalnie z myślą o kobietach w naszej ofercie umieściliśmy Zestaw Podarunkowy Super Przyjemności. Ten niepowtarzalny katalog to zbiór najlepszych ofert relaksacyjnych dla Pań. Składa się na niego 28 starannie wyselekcjonowanych propozycji.

Spa do idealne miejsce dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. I chociaż dla wielu taka forma spędzania czasu wydaje się luksusem, to wbrew pozorom jedna wizyta w miesiącu w takim miejscu, nie wiąże się z dużym kosztem. Korzyści dla zdrowia są natomiast niesamowite. Dodatkowo, day spa pozwoli Ci naładować akumulatory do maksimum i z nową energią wkroczyć w kolejny tydzień.

Jednym z podstawowych zabiegów SPA jest peeling całego ciała. Pełna regeneracja skóry i usunięcie martwych komórek poprawa krążenie oraz spowalnia proces starzenia się skóry. To tylko jedne z wielu korzyści, jakie daje profesjonalnie wykonany peeling. Dodatkowo, Twoja skóra stanie się miękka i bardziej elastyczna. Warszawski salon Mymasujemy.pl oferuje fantastyczny Day Spa dla Niej, który oprócz wymienionego wcześniej peelingu zawiera również m.in. masaż ciała, zabiegi na twarzy dobrane indywidualnie do potrzeb Twojej skóry, aktywne serum oraz maskę.

W większości SPA znajdziesz saunę – to idealne miejsce do poprawy funkcjonowania układu oddechowego. Sauny oraz łaźnie parowe pozwalają również złagodzić objawy astmy. Nielimitowany dostęp do tych miejsc oferowany jest przez Hotel Jastarnia. Możesz skorzystać tam z pakietu Day Spa dla Niej, który oprócz wizyty w wyżej wymienionych miejscach zawiera również aromatyczny peeling całego ciała oraz nawilżający klasyczny masaż.

Miłośnicy orientu wcale nie muszą opuszczać granic naszego kraju. Wystarczy wycieczka do Warszawy bądź Poznania. W tych miejscowościach oferujemy Day Spa, składające się z wybranego przez Ciebie orientalnego masażu, rytuału na twarz, klasycznego manicure oraz fish spa.

Masaże jako szansa na szybkie i skuteczne ukojenie

Jeśli nie dysponujesz całym dniem lub kilkoma godzinami, a mimo to chcesz skutecznie wypocząć, dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu będzie masaż. Rewelacyjnie w takiej roli sprawdzą się wszelkiego rodzaju masaże relaksacyjne.W naszej ofercie znajdziesz również zestaw czterech fantastycznych masaży wprowadzających Cię w stan głębokiego ukojenia. Składają się na niego masaż rodem z Wyspy Polinezji, masaż ciała pachnący lasem, masaż ciała zieloną herbatą oraz owocowy masaż ciała. Dużą popularnością cieszy się również klasyczny tajski masaż, stanowiący skuteczną płaszczyznę do zredukowania bólu oraz stresu.

Chociaż masaże są bardziej popularne wśród kobiet, nie można zapominać, że z zalet płynących z dobrze wykonanego masażu mogą skorzystać również mężczyźni. Warszawska Jaskinia Solna Almonis przygotowała specjalny rytuał spa przeznaczony dla mężczyzn.

Recepta na udany weekend

Gdy planujesz weekend, spróbuj zrobić to zabawnie i przyjemnie. Przede wszystkim staraj się dojść do pewnej równowagi – soboty i niedziele nie powinny być ani zbyt leniwe, ani zbyt intensywne. Poszukaj działań, które pomogą Ci oderwać się od pracy oraz przywrócić harmonię ciała i duszy.

POLECANE OFERTY:

Wstecz