Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Prezenty dla firm F.A.Q. Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

10 filmowych arcydzieł do obejrzenia w domu

2020-04-17

10 filmowych arcydzieł do obejrzenia w domu

Już od samego początku trwania naszej firmy opieramy się na stwierdzeniu, że to przeżycia przynoszą największą dawkę emocji, lecz warto odpowiedzieć sobie na pytanie „czym właściwie są te przeżycia?”. Czy to jedynie skoki, jazdy szybkimi samochodami i masaże? Czy w ogóle trzeba wychodzić z domu, aby doświadczyć czegoś niesamowitego, a jednocześnie niepochodzącego z materialnych dóbr? Naturalnie są to pytania retoryczne.

Choć do realizacji większości aktywności wymaga się opuszczenia czterech ścian mieszkania, to wciąż istnieje ten jeden typ rozrywki, znany w kulturze od dekad, którym możesz cieszyć się dosłownie wszędzie. Mowa oczywiście o oglądaniu filmów! Każdego roku na światło dzienne wychodzą dziesiątki, a niekiedy setki nowych tytułów, zarówno w kinach, jak i na platformach streamingowych czy w wydaniach blue ray. Obejrzenie ich wszystkich graniczy z cudem, a ciągły rozwój środków masowego przekazu wcale tego nie ułatwia. W tym artykule uprościmy Ci wybór i wytypujemy 10 najlepszych filmów do obejrzenia w okresie, gdy nie powinno się opuszczać domu.

Skazani na Shawskank

Niektóre filmy są jak dobre wino – nigdy się nie starzeją, a do tego smakują wybornie, nawet wtedy, gdy podchodzimy do nich któryś raz w ciągu roku. Ten klasyk z 1994 roku, będący adaptacją powieści Stephena Kinga o takim samym tytule, wbił się w historię kinematografii. Opowieść rozpoczyna się niewinnie, i to dosłownie niewinnie, bowiem traktuje o bankierze skazanym niesłusznie za popełnienie morderstwa. Scenariusz tego tytułu to istny majstersztyk, z kolei reżyser wodzi widza za nos, balansując na granicy napięcia oraz ulgi tylko po to, by na samym końcu popisać się jednym z najefektowniejszych plot twistów w historii kina.

Tato

Wielu ludzi twierdzi, że w Polsce nie ma dobrych produkcji. Najwyraźniej żadna z tych osób nie wiedziała filmu „Tato”. Ten wzruszający dramat opowiada historię mężczyzny walczącego w sądzie o prawa do opieki nad kilkuletnią córką. Tytuł odważnie porusza kwestie trudów rodzicielstwa, a sam w sobie jest również doskonałym komentarzem do absurdalnego niekiedy systemu przyznawania praw rodzicielskich. Bogusław Linda doskonale radzi sobie w roli ojca; jest prawdziwy, współczujemy mu i utożsamiamy się z jego postacią, przynajmniej w niektórych przypadkach. Obecnie istnieje możliwość obejrzenia filmu na platformie Netflix.

Avengers: Endgame

Kino superbohaterskie to światowy ewenement o niewyobrażalnej skali działania. Poszczególne podgatunki kinematografii trafiają do szerszego bądź węższego grona widzów, jednak dla filmowych adaptacji komiksów trzeba by stworzyć oddzielną kategorię, bo to właśnie produkcje tego pokroju działają na całe rzesze ludzi, praktycznie zbierając swoje żniwo we wszystkich kategoriach wiekowych. Avengers Engame to iloczyn talentu twórców, którzy potrafią oddać czas ekranowy całej masie istotnych postaci, a do tego podać tę treść w sensowny sposób, bez choćby krzty banału. Historia opowiada nam o grupie super bohaterów pragnących ocalić świat przed kosmicznym imperatorem imieniem Thanos. Brzmi szablonowo, ale wcale takie nie jest, ponieważ już w 10 minucie akcji twórcy wywracają wszystko do góry nogami. Boisz się zaczynać to uniwersum od ostatniego filmu? Na HBO GO znajdziesz poprzednią część!

Parasite

Co to by był za ranking bez zdobywcy tegorocznego Oscara? Parasite to historia pełna barwnych postaci z prawdziwymi przeżyciami, rozterkami oraz moralnymi konfliktami, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. To właśnie ta „ludzkość”, połączona z genialnymi ruchami kamery, ekspozycją świata oraz grą aktorską, czyni Parasite filmowym objawieniem na światową skalę. Joon-ho Bong, będący reżyserem tego dzieła, bierze na warsztat tematykę podziałów społecznych oraz dwoistości ludzkiej natury, a wszystko doprawia brakiem wyraźnej granicy między dobrem a złem. Opowiedzieć, że historia opisuje perypetie korepetytora córki bogatego małżeństwa to tak, jakby nic nie opowiedzieć. Ten tytuł po prostu trzeba zobaczyć. Film jest obecnie dostępny na platformie VOD w bardzo korzystnej cenie!

Sala Samobójców. Hejter

Student przyłapany na plagiacie zostaje wyrzucony ze studiów, a gdy prawda o jego oszustwie wychodzi na jaw, traci miłość oraz zaufanie swoich darczyńców, w efekcie czego poprzysięga sobie zemstę. Czy taka historia może być udana? Oczywiście, że tak! Najnowszy film w reżyserii Jana Komasy dowodzi, że dobre kino to niekoniecznie takie, w którym wszystko wybucha. Główny bohater wydaje się ucieleśnieniem żalu, a zaślepienie pragnieniem odpłacenia się postępuje niczym choroba. Hejter to produkcja niebanalna i skonstruowana w niezwykle przemyślany sposób, a gra Macieja Musiałowskiego, wcielającego się w główną postać, przywraca wiarę w aktorów młodego pokolenia!

Mechaniczna Pomarańcza

Stanley Kubrick wielkim reżyserem był, a tym tytułem ukazał swoje genialne zdolności do kreacji świata wyrwanego z jakichkolwiek ram filmowego rzemiosła. Alex DeLarge – sadysta, socjopata oraz maniak seksualny – trafia do więzienia, gdzie otrzymuje intratną, lecz jednocześnie bolesną propozycję zmiany swoich zachowań. Choć na początku rozwiązanie wydaje się gałązką oliwną dla zagubionego człowieka, to z czasem godzi w pojęcie człowieczeństwa niczym cierń. Lepiej być złym z wyboru czy dobrym z przymusu? Mechaniczna Pomarańcza powinna odpowiedzieć na tak trudne pytanie.

Szybcy i wściekli

„Ale która część? Druga? Piąta? A może siódma?” – nie zdziwilibyśmy się, gdybyś zadał takie pytanie, a my odpowiemy, nawet jeśli owa myśl nie pojawiła się w Twojej głowie. Otóż z całym sercem polecamy wszystkie części Szybkich i Wściekłych! Istnieją na tym świecie filmy akcji mające „tę cząstkę”, której nie sposób opisać. Bo co właściwie różni taką opowieść od którejkolwiek innej z efektami specjalnymi? Są superszybkie samochody, ścigające się z helikopterami,  karabiny wypluwające miliardy naboi, utalentowane piękne kobiety i faceci o stalowych mięśniach. A jednak Szybcy i Wściekli mają swój urok; chcemy zagłębiać się w tę historię. Wszystkie części tego „akcyjniaka” są możliwe do wypożyczenia, zarówno w wydaniach blue-ray, jak i na większości platform streamingowych.

The Truman Show

Jak komedie, to tylko z Jimem Carreyem! Truman Burbank – szczęśliwy mąż wiodący raczej przeciętne, lecz beztroskie życie – odkrywa, że jest gwiazdą programu relity show nadawanego 24 godziny na dobę. Choć ta produkcja wyzwala salwy śmiechu, ma w sobie również cechy dramatu; całe życie, tożsamość  i wszystko to, w co wierzył główny bohater, legnie w gruzach. Fascynująca okazuje się tu znakomicie wykreowana rzeczywistość – pełna fałszu oraz rozmytej odpowiedzialności tłumu za krzywdę jednostki.

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

W historii kina wyprodukowano sporo romantycznych filmów, ale żaden z nich nie został skonstruowany w tak niebanalny i zarazem chwytliwy sposób jak tutaj. Rzecz dzieje się w latach 20-stych XX wieku, kiedy to na świat przychodzi Benjamin – dziecko w ciele starca. Niezwykle rzadka choroba sprawia, że główny bohater młodnieje wraz z postępem czasu, a kobieta jego życia starzeje się. David Fincher, wybitny reżyser i autor niezliczonej liczby klasyków filmowych, prowadzi nas po ścieżce wybrukowanej nostalgią, pojęciem przemijania oraz tęsknotą. Tę piękną opowieść obejrzysz wraz z drugą połówką na platformie Netflix.

Wyspa Tajemnic

Zestawienie najlepszych filmów wypada zwieńczyć istną bombą! Wyspa Tajemnic to thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym ulokowanym na wyspie. Szeryf federalny Teddy Daniels wraz ze swoim partnerem próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia jednej z pacjentek ośrodka dla umysłowo chorych. Swoją grą Leonardo Di Caprio perfekcyjnie odzwierciedla stan emocjonalny człowieka kroczącego na granicy obłędu, a zakończenie historii wbija w fotel tak, jakby zmysły znajdowały się na karuzeli!

Wstecz