Certyfikat AOC

Bezpieczeństwo lotów a AOC, czyli “Ale O co Chodzi”?

 

Czy leci z nami pilot? – to tytuł kultowej komedii, która bawi wyłącznie kiedy siedzimy przed telewizorem. Jeśli takie wątpliwości pojawiają się podczas lotu, wtedy nikomu nie jest do śmiechu. Tu przechodzimy do tematu, który chielibyśmy Wam dziś przybliżyć – bezpieczeństwo lotów.

Na naszej stronie możecie kupić lot widokowy samolotem. Kupując go na prezent chcemy mieć absolutną pewność, że bliska nam osoba jest w dobrych rękach. Taką pewność mamy wyłącznie wtedy, kiedy usługodawca posiada certyfikat AOC.

Dla większości, skrót ten jest tak enigmatyczny jak tabliczka mnożenia dla noworodka i może oznaczać tylko: Ale O co Chodzi?… Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Europejskie przepisy oprócz tych absurdalnych w postaci odpowiedniej krzywizny bananów, zwiększają faktyczne bezpieczeństwo lotów. AOC oznacza Air Operator Certificate, a mówiąc dosłownie jest to certyfikat przewoźnika lotniczego wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Zabrzmiało poważnie, prawda? Bo i sprawa jest poważna – bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Tym przyjemniej, poinformować, że Super Prezenty jako jedyna firma prezentowa posiada oferty wyłącznie  sprawdzonych usługodawców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia.

Przy każdej ofercie lotu samolotem, znajdziecie logo “AOC” informujące, że lot świadczony jest przez certyfikowanego przewoźnika. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa lotów.

 

Co ryzykuję korzystając z usług firm nie działających pod certyfikatem AOC?

Brak certyfikatów w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek szkody prowadzi do braku możliwości uzyskania odszkodowania. Wykonywanie przewozu lotniczego bez AOC stanowi w myśl prawa przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności.

 

Dlaczego certyfikat AOC jest tak ważny?

Po pierwsze, flota. Przyznanie certyfikatu gwarantuje, że sprzęt lotniczy eksploatowany posiada najwyższy standard techniczny. 

Po drugie, personel. Certyfikat gwarantuje także najwyższe standardy personelu lotniczego. Posiadanie przez pilotów nie tylko odpowiednich licencji ale także odpowiednio dużego doświadczenia (ilości wylatanych godzin), aktualnych szkoleń i treningu.

Po trzecie, ubezpieczenie. Certyfikat AOC jest gwarancją ubezpieczenia na odpowiednio wysokim poziomie. Są to: ubezpieczenie OC, Aero-Casco jak    i ubezpieczenia w zakresie prowadzonej działalności przewozowej

 

Jakie wymagania musi spełnić firma aby uzyskać certyfikat AOC ?

Warunkiem uzyskania certyfikatu AOC jest spełnienie bardzo wielu szczegółowo określonych w europejskich przepisach warunków.

Są to liczne szkolenia i wielokrotne audyty ze strony państwowego nadzoru lotniczego, stworzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem w firmie – SMS, odpowiednie ubezpieczenie oraz wdrożenie systemu kontroli wewnętrznej i zewnętrznej w firmie. Wszystko to wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi ze strony firmy, ale procentuje zwiększeniem bezpieczeństwa wykonywania lotów.