Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Motolotnia, paralotnia, motoparalotnia - porównanie

2021-06-29

Motolotnia, paralotnia, motoparalotnia - porównanie

Podniebne przeżycia należą do najlepiej sprzedających się prezentów i zawsze są w modzie! Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was porównanie trzech najpopularniejszych typów statków powietrznych: motolotni, paralotni oraz motoparalotni. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przypadnie Wam do gustu, jednak pamiętajcie, że niezależnie, który z nich wybierzecie emocje i niezapomniane wrażenia masz gwarantowane!

Z tego artykułu dowiesz się:

- czym się różni motolotnia, paralotnia, motoparalotnia

- która z nich jest najlepsza na prezent

 

Motolotnia

Zacznijmy od motolotni, czyli ultralekkiego statku powietrznegu. Motolotnia składa się z trzech postawowych elementów: skrzydła, wózka oraz silnika.

Skrzyszło swoim wyglądem przypomina trójkąt i jest bardzo zaawansowaną konstrukcją. Do jego budowy wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały, sam wózek jest natomiast miejscem w którym podczas lotu przebywają kierowca i pasażer. Zapewnia on możliwość komfortowego siedzienia podczas lotu, co czyni go idelną maszyną na podniebne loty na prezent. To właśnie na wózku zamontowany jest silnik i podwieszone skrzydło. 

 

Główne informacje: 

Czas trwania lotu: Dzięki zastosowaniu silnika, motolotnia może unosić się w powietrzu nawet 5 godzin!

Wysokość: maksymalna wysokość na jaką może unieść się motolotnia wynosi 4000 metrów. Loty turystyczne odbywają się najczęściej na wysokości 350-500 metrów, która gwarantuje najlepsze widoki. 

Prędkość: standardowa prędkość przelotowa motolotni wynosi ok. 80-90km/h. 

 

motolotnia

Wymagania dla pasażera:

  • Waga makymalnie – 100 kg
  • Dorośli oraz osoby od 16 roku życia wyłącznie posiadające pisemną zgodę opiekuna prawnego.   

 

Paralotnia 

Pierwszą widoczną różnicą między paralotnią, a motolotnią jest brak silnika i zupełnie inny kształt skrzydła. Już pierwsze oględziny zdradzają, że oba typy statków powietrznych znacząco się różnią. Paralotnia w przeciwieństwie do motolotni posiada miękkie, tak zwane samopompujące się skrzydło. Jego ogromną zaletą jest mobilność, ponieważ bez problemu można zmieścić je w jednym, dużym plecaku, to pierwszy powód, dlaczego jest to tak popularny statek w naszej ofercie. Niewątpliwie jego mobilność sprawia, że znacząco możemy obniżyć koszty logistyczne, a co za tym idzie, koszty samego lotu. Kolejną zasadniczą różnicą  jest brak w paralotniach sztywnych elementów konstrukcyjnych.

 

Główne informacje: 

Czas trwania lotu: kilkanaście minut w zależności od warunków atmosferycznych

Wysokość: maksymalna wysokość na jaką może unieść się motolotnia jest identyczna jak w przypadku motolotni i wynosi 4000m, natomiast podczas lotów turystycznych piloci najczęściej wzbijają się na wysokość w przedziale 400-800 metrów. 

Prędkość: Paralotnie latają zazwyczaj prędkością w przedziale 35 - 65 km/h, czyli znacznie wolniej niż ma to miejsce w przypadku motolotni. Głównym powodem jest tu brak silnika oraz większe uzależnienie od warunktów atmosferycznych.

 

<paralotnia

 

Motoparalotnia

Ostatnim z omawianych statków powietrznych jest motoparalotnia, czyli nic innego jak paralotnia wyposażona w silnik. Jest to zazwyczaj silnik obudowanym w kosz, zamocowany na plecach pilota. Ze względu na znaczną wagę napędu, paralotnie przeznaczone do lotów z napędem mają nieznacznie odmienną konstrukcję od standardowych.

Motoparalotnia, podobnie jak wspomniana na początku lotnia, posiada specjalne miejsce dla pilota i pasażera. W przypadku, omawianej na początku motolotni mieliśmy do czynienia z wózkiem, natomiast w tym przypadku pasażer zajmuje miejsce w kosz.  

 

Główne informacje:

Czas trwania lotu: Niewątpliwą zaletą posiadania silnika jest możliwość odbycia znacznie dłuższych lotów niż w zwykłej paralotni, dzięki zastosowanemu silnikowi jedynym ograniczeniem czasu lotu jest ilość paliwa. Przujmuje się , że startując z pełnym zbiornikiem, można spędzić w powietrzu do 3 godzin.

Wysokość: wysokość na jaką możemy się wzbić uzależniona jest od temperatury i ilości tlenu. Maksymalna wysokość na jaką może się wznieść paralotnia to około 4000 metrów. Najprzyjemniej lata się bliżej ziemi na wysokości w przedziale 400-800 metrów.  

Prędkość: Motoparalotnia osiąga identyczną prędkość jak paralotnia bez silnika, czyli 35 do 65 km/h. Natomiast, minimalna prędkość potrzebna do uniesienia się nad powierzchnię wynosi 20 km/h 

 

 

 

Mamy nadzieję, że w naszym zestawieniu znaleźliście odpowiedzi na nurtujące was pytania. Jeżeli nadal macie pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem, chętnie pomożemy wybrać SUPER prezent,, a wszysktim, którzy już zdecydowali się na zakup życzymy:

Wysokich Lotów! 

POLECANE PREZENTY:

Wstecz