Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Escape room - wszystko, co musisz wiedzieć

2022-09-13

Escape room - wszystko, co musisz wiedzieć

Zagadkowa, tajemnicza i wzbudzająca ekscytację zabawa to z pewnością to, o czym marzy każdy poszukiwacz wrażeń i adrenaliny. Odkrywanie tajemniczych przedmiotów, rozwiązywanie zadań, które na pozór wydają się nierozwiązywalne oraz buzujące w żyłach emocje czekają na każdego, kto wolny czas postanowi spędzić w escape roomie. Czym jest tajemnicze miejsce, które skrywa sekrety i co warto o nim wiedzieć? Odkrywamy karty i zapraszamy do poznania najbardziej skrywanych dotychczas informacji!

Escape room - co to jest i skąd pochodzi jego nazwa?

Zanim uchylimy rąbka tajemnicy o tym, co w escape roomie można znaleźć i czego się w nim spodziewać, opowiemy historię o samej idei pokoju ucieczki czy też pokoju zagadek. Ta nadal jeszcze młoda i mało znana w Polsce forma rozrywki (pierwszy escape room powstał w Japonii w 2007 roku, w Polsce pokój zagadek otwarto dokładnie siedem lat później) polega na tym, aby grupa zamkniętych w jednym pomieszczeniu osób (tak, naprawdę zamkniętym!) znalazła sposób na to, aby z tego miejsca się wydostać. Jak sama nazwa wskazuje „escape”, czyli ucieczka oznacza nic innego jak to, że zadaniem osób w pokoju jest znalezienie wyjścia. Nie jest to jednak zwykłe poszukiwanie klucza, a seria logicznych zagadek, których rozwiązanie otwiera drzwi, a samo zgadywanie musi odbywać się w odpowiedniej kolejności, bo nic tak nie gubi, jak próba pójścia na skróty.

Jak przejść escape room?

Kiedy już mowa o serii zagadek, to nie sposób nie wspomnieć o tym, co z pewnością najbardziej interesuje każdego z Was. Jak przejść escape room i znaleźć klucz? W tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi, chociaż najprostsza jest taka: rozwiąż wszystkie zagadki, a drzwi otworzą się same. Prawda jednak nie jest tak banalna i wymaga od uczestników nie lada zaangażowania, logicznego myślenia i pozytywnego nastawienia do sytuacji. Nie bez znaczenia jest także uśmiech, dobra energia i otwartość (a często także ogromna tolerancja) na swoich współtowarzyszy. Zadania do wykonania będą różnorodne, a tylko poprawne rozwiązanie otworzy drzwi A jakich zagadek można się spodziewać? To zależy od tego, do jakiego escape roomu trafią uczestnicy. Pozostaje więc zapytać: jakie są rodzaje escape roomów? W tej kwestii twórców pokoi zagadek może ograniczać tylko wyobraźnia, a ta jest niezwykle bujna. Warto zaznaczyć, że charakter escape roomu zależy od scenariusza i scenografii, ale też samego miejsca:

• pokoje zagadek najczęściej usytuowane są domach i kamienicach, ale także w środkach transportu czy muzeach;
• możliwych scenariuszy jest bardzo dużo, a bezpośrednio z nimi powiązane są scenografie; wymienić warto następujące: fabularne, przygodowe, sensacyjne, horrory, thrillery, fantasy, historyczne, kryminalne, a nawet abstrakcyjne. Każdy z nich opowiada inną historię, a rozpisane zagadki osadzone są w specjalnie przygotowanej i spójnej z tematyką, scenografii.

Jak zorganizować wyjście do escape roomu?

Wyprawa do escape roomu wymaga specjalnego przygotowania. Należy zabrać ze sobą najbliższych, wybrać odpowiedni dla wszystkich rodzaj pokoju zagadek, wyposażyć się w uśmiech od ucha do ucha i dać się porwać zabawie. Escape room w zależności od tematyki odwiedzić może za jednym razem od dwóch do sześciu osób. Jest to więc doskonały pomysł nie tylko na prezent, ale także (a może nawet przede wszystkim!) randkę, spotkanie z przyjaciółmi, a nawet organizację wieczoru kawalerskiego czy spotkania integracyjnego z pracy. Takie wyjście to doskonała okazja do tego, by wspólnie spędzić czas, a przy tym zrobić coś, co na długo pozostanie w pamięci odwiedzających. Warto pamiętać, że większość pokoi ucieczek mogą odwiedzić także dzieci. Wystarczy tylko ten fakt wcześniej zgłosić obsłudze, a najlepiej sprawdzić taką możliwość przy rezerwacji.

Największy sekret escape roomów!

Emocje, adrenalina, pokój bez wyjścia i logiczne zagadki mogą przestraszyć nie jedną osobę. Niech to jednak nikogo nie powstrzyma przed podjęciem próby rozwiązania tajemnicy escape roomu! Zdradzimy tu sekret, który uspokoi każdego z Was! Po pierwsze w każdym pokoju znajduje się „przycisk bezpieczeństwa”, którego można użyć w dowolnym momencie. Drugi sekret to podpowiedzi, z których można skorzystać podczas zabawy. Takie awaryjne wyjścia w połączeniu z emocjami, jakie towarzysz podczas odgadywania zagadek to gwarancja doskonale spędzonego czasu w towarzystwie bliskich osób.

Wstecz