Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

OFF-ROAD – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-08-08

OFF-ROAD – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kochasz ekstremalne przygody, uwielbiasz samochody, nie straszne Ci brudne ubrania, ale oddasz wszystko by wdepnąć gaz i wyskoczyć na leśnym pagórku? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią TAK to oznacza, że jesteś we właściwym miejscu i szybko odnajdziesz się w off-roadowym świecie pulsującej w żyłach adrenaliny. Czym jest ten niesamowicie ekscytujący sport i dlaczego pokocha go każdy miłości dobrej, samochodowej zabawy? Wejdź z nami do tego świata i wspólnie odkryjmy tajemnicę 4x4!

Co to jest off-road?

Jeśli mielibyśmy określić to naszymi słowami to bez wątpienia opisalibyśmy off-road  tak: ekstremalnie wciągająca jazda terenowym samochodem po lesie z umorusaną od błota buzią i uśmiechem od ucha do ucha. Bo dokładnie tym jest ta ekscytująca samochodowa przygoda! „Off-road” tłumaczony dosłownie oznacza „poza drogą” to sport motorowy polegający na jeździe po nieutwierdzonych drogach z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego samochodu terenowego, któremu nie straszne pagórki, błota, ostre zakręty czy zmieniająca się nagle nawierzchnia drogi

Co to znaczy 4x4?

Szybkość samochodów off-roadowych, ale też zdolność pokonywania największych przeszkód to w dużej mierze (oczywiście poza umiejętnościami kierowcy) zasługa napędu na dwie osie pojazdu, czyli napędu 4x4. Taka konstrukcja uchroni każdego przed ugrzęźnięciem w błocie, ale też ułatwi pokonywanie nierówności czy przeszkód terenowych. Warto pamiętać, że większość terenowych samochodów w standardzie napędzanych jest na jedną, tylną oś. Aby włączyć napęd 4x4 należy użyć dźwigni lub przycisku drugiej osi. Mówiąc o tym co znaczy 4x4 nie sposób nie wspomnieć także o oponach, które podobnie jak same osie mają ogromne znaczenie podczas jazdy, Nie tylko bowiem w zależności od miejsca jazdy warto wybrać ogumienie specjalnie dedykowane albo asfaltowi albo terenowi. Kwestię odpowiedniego doboru opon, ale też ich ciśnienia warto pozostawić specjalistom, którzy zadbają o bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Technika jazdy off-road

Off-road to szalona, ekscytująca zabawa za kółkiem auta terenowego – to się zgadza i mocno wierzymy w to, że każdy, kto raz spróbuje off-roadu nie będzie chciał przestać. Każdy, kto pragnie poznać tajniki tego motorowego sportu powinien wiedzieć, że w jeździe terenowej mamy do czynienia z kilkoma odmianami:

  • off-road przeprawowy, gdzie odcinki tras danego rajdu lub imprezy podzielone na kilka klas (w zależności od specyfiki terenu oraz auta które ma brać udział w przejeżdżaniu danej trasy): turystyczna, sport, adventure, extreme.
  • rock crawling - wspinanie się samochodem po skałkach,
  • cross country - rajdy szybkościowe - np. Rajd Dakar,
  • turystyka off-road (turystyka 4x4), podróżowanie samochodem terenowym bezdrożami lub po wytyczonych szlakach

Bez względu na wybraną formę jazdy warto znać kilka najważniejszych zasad, które składają się na technikę jazy off-road. Przede wszystkim należy jeździć powoli, bo tylko powolne kierowanie pojazdem umożliwi reagowanie na zmieniające się otoczenie czy ułożenie terenu. Nagłe hamowania, zakręcanie czy potrzeba wyminięcia albo przeskoczenia przeszkody wymaga skupienia, ogromnych pokładów cierpliwości, ale też czasu, który można uzyskać tylko wtedy, kiedy prędkość jazdy jest dostosowana nie tylko do terenu, ale też możliwości i umiejętności kierowcy.

Typy samochodów off-road

Opowiadając o samochodach terenowych nie sposób nie wspomnieć o rodzajach aut 4x4. Wśród najbardziej popularnych modeli wyróżniamy: Jeep Cherokee, Suzuki Jimny czy Mitsubishi Pajero. Popularnym modelem jest także Nissanem Patrol. Każdy z nich to gwarancja nieziemskich, off-roadowych przeżyć.

Kto może wziąć udział w off-road?

Zapewne wiele osób na tym etapie zastanawia się czy off-road to sport dla nich. Otóż nasza odpowiedź brzmi TAK, jeśli kochasz samochody, potrafisz je prowadzić i sprawia Ci to wiele frajdy oraz przyjemności, a błoto, woda i pojawiające się nie wiadomo skąd przeszkody stanowią dla Ciebie atrakcję i nie wzbudzają strachu albo obrzydzenia. Off-road to doskonały pomysł na spędzanie czasu dla miłośników motoryzacyjnej przygody. Warto jednak pamiętać, że nad bezpieczeństwem podczas zorganizowanych wypadów w teren czuwa wykwalifikowana kadra. Pytanie więc brzmi – czy trzeba być dobrym kierowcą? Odpowiemy tak: trzeba być kierowcą, który pokornie i cierpliwie podejdzie do tematu i wysłucha poleceń, a jednocześnie nie boi się jeździć i chce poczuć z tego ogromną frajdę. To niezwykle ważne szczególnie, kiedy ktoś wyjeżdża w teren po raz pierwszy albo przejażdżkę off-road dostał w prezencie. Bo taka motoryzacyjna zabawa na wielkim placu zabaw dla aut to z pewnością doskonały pomysł na prezent dla każdego, kto kocha przygodę, samochody i dobrą zabawę. Będzie to idealny upominek zarówno dla kobiety jak i mężczyzny, a okazji do wręczenia jest nieskończenie wiele. Imieniny, urodziny, rocznica czy bez okazji – jednym słowem każdy dzień jest dobry na to, aby uradować bliską osobę i w prezencie podarować jej niesamowite motoryzacyjne przeżycia.

Jak się przygotować do off-road, czyli garść niezbędnych informacji

Każdy, kto szykuje się do off-roadowej wyprawy powinien wiedzieć o kilku istotnych i bardzo prozaicznych rzeczach, o których łatwo zapomnieć, a bez których trudno o dobrą zabawę. Oto więc praktyczna lista do odhaczenia przed każda wyprawą w teren oraz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania:

  1. Kto może wziąć udział w off-road?

Każdy kto kocha samochody, a niestraszne mu błoto. W swojej ofercie posiadamy zarówno wyprawy dla dorosłych, jak i dzieci. Jedynym warunkiem jest więc miłość do aut i potrzeba wielkiej przygody.

  1. Jak się przygotować?

Zabrać ze sobą wygodne ubrania (najlepiej też takie na zmianę!), sportowe buty i dobry humor. Pozytywne nastawienie i odrobina pokory też z pewnością się przydadzą.

  1. Ile trwa off-road?

W zależności od wybranej opcji czas może uleć skróceniu lub wydłużeniu, ale standardowo przejażdżka off-road trwa godzinę.

  1. Ile kosztuje off-road?

Koszt off-road uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim modelu samochodu, warunków jazdy i miejsca oraz zakresu usługi. Ceny wahają się między 200, a 500 zł w standardowych opcjach. Jeśli oferta jest bardziej rozbudowana (np. z okazji Wieczoru Kawalerskiego) to koszt motoryzacyjnej przygody będzie wynosił ponad tysiąc złotych.

Co jest najfajniejsze w off-road?

Kiedy padły już te wszystkich techniczne informacje, przestrogi, porady i ceny warto na chwilę dać się porwać chwili i dowiedzieć, tego co najważniejsze, czyli co takiego fajnego jest w tym off-roadzie? A odpowiedź jest bardzo prosta: WSZYSTKO! Każdy, kto kocha samochody, przygodę, dobrą zabawę i pragnie poczuć pulsującą w żyłach adrenalinę powinien spróbować off-road. To przygoda, którą zapamięta na długo i z pewnością jeszcze wielokrotnie wróci za kółko terenowego samochodu.

Wstecz