Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Jak przygotować się do lotu balonem?

2021-04-11

Jak przygotować się do lotu balonem?

Od zarania dziejów marzeniem człowieka jest latanie. Dawniej, w czasach Dedala i Ikara, realizacja tego pragnienia kończyła się delikatnie mówiąc… różnie.  Liczba prób oraz wieńczących je upadków rosła wprost proporcjonalnie, aż do 1783 roku. Wtedy to bracia Montgolfier po raz pierwszy unieśli się w powietrze. Narzędziem pozwalającym na dokonanie tego wzniosłego (sic!) celu stał się balon. Od tamtego momentu, aż po dziś dzień balonowe loty cieszą się niesamowitą popularnością. 

By znaleźć się w przestworzach nie potrzeba zbyt wiele. Przede wszystkim należy zadbać o najlepszą porę dnia – brzask lub zachód słońca. Wtedy najłatwiej o spokojny wiatr, który pozwala na bezpiecznie sterowanie balonem. Ze względu na lądowanie w przygodnym miejscu, najlepiej ubrać długie spodnie oraz dorzucić do nich wygodne, sportowe buty. Warto również wyposażyć się mały plecak lub pokrowiec, gdzie tuż przed lądowaniem będziesz mógł schować zabrany przez siebie sprzęt fotograficzny. Dzięki temu Twoje ręce będą wolne i gotowe do wykorzystania podczas ponownego zetknięcia z ziemią.

balon, start, wschód słońca

 

Nie ma najmniejszej potrzeby, by przed startem znieczulać się środkami odurzającymi. Wrażenia z lotu są tak niesamowite, że nie warto zaburzać ich sobie tymi zabronionymi na pokładzie substancjami. Nie musisz zabierać ze sobą także koca czy dodatkowej kurtki – podczas lotu nie odczujesz innej temperatury niż ta na ziemi.

Jeśli już jesteśmy przy lądzie, to na nim zostawiamy kobiety w ciąży oraz osoby z poważnymi urazami kostno-stawowymi. Niestety, dla nich lot balonem nie jest wskazany.

Co warto wiedzieć?

Waga turystycznego balonu wynosi około 400 kg. To ile może unieść balon zależy od jego siły nośnej. Najczęściej używane zabierają na pokład do 6 osób. Sterowanie opiera się na zmianie wysokości lotu – nasz środek transportu porusza się zgodnie z wiatrem, a ten na różnych wysokościach wieje w innych kierunkach. 

Podgrzane powietrze znajdujące się w powłoce balonu ma mniejszą gęstość niż to na zewnątrz. Dzięki temu możliwe jest swobodne unoszenie się. Paliwem służącym do ogrzania jest popularny propan-butan bądź też propan techniczny. Pozwala to na rozpędzenie balonu do prędkości 20 km/h utrzymywanej na wysokości ok. 2-3 tysięcy metrów.

Jeśli do tej pory nie miałeś jeszcze okazji, by wznieść się w przestworza i spojrzeć na świat z góry – nie zwlekaj. Podstawową wiedzę masz już opanowaną. Teraz pora, byś zamienił teorię w praktykę!

 

balony nad wodą

POLECANE OFERTY:

Wstecz