Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

POMYSŁY NA PREZENTY ŚLUBNE – CO NAJCZĘŚCIEJ WYBIERAJĄ POLACY I ILE SĄ GOTOWI ZAPŁACIĆ ZA PREZENT NA ŚLUB?

2019-06-04

POMYSŁY NA PREZENTY ŚLUBNE – CO NAJCZĘŚCIEJ WYBIERAJĄ POLACY I ILE SĄ GOTOWI ZAPŁACIĆ ZA PREZENT NA ŚLUB?

Ślub i wesele to wydarzenia, które na zawsze mogą zmienić życie młodej pary. Są nie tylko długo wyczekiwane, ale wiążą się również z dużym stresem. Ich przygotowaniu poświęca się dużo czasu, co często kosztuje drugie tyle nerwów – wszyscy dokładają starań, by dzień ten był wyjątkowy i niezapomniany. Stres udziela się czasem również zaproszonym gościom, zwłaszcza gdy są emocjonalnie związani z parą młodą. Największy problem stanowi wybór adekwatnego do okazji prezentu. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka faktów na temat prezentów ślubnych. Jakie są najpopularniejsze wybory, ile wypada dać do koperty, co jest lepsze – zestaw sztućców czy kurs nurkowania? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Niniejszy artykuł składa się z kilku równorzędnych wątków, albowiem wybór prezentu na ślub to prawdziwy temat rzeka. Ze względu na jego długość postanowiliśmy umieścić niżej spis treści – dzięki niemu każdy czytający dowie się, jakich informacji szukać w którym akapicie.

Spis treści:

 • Prezent na ślub czy prezent na wesele?
 • Lista prezentów – prawdziwe wybawienie dla gości
 • Koperta – proste i trafione rozwiązanie
 • Ile dać w kopercie, by nie popełnić gafy?
 • Popularne prezenty na ślub
 • Oryginalne prezenty dla pary młodej
 • Najbardziej nietrafione prezenty ślubne
 • Podsumowanie, czyli jak to w końcu jest z tymi prezentami

Prezent na ślub czy prezent na wesele?

Przyjęło się, że każdy, kto idzie na ślub i wesele jest zobowiązany do dania większego prezentu, niż w przypadku, gdy wybiera się jedynie na uroczystość zaślubin. O ile prezenty dawane przez gości weselnych są najczęściej kosztowne i przemyślane, tak podarunki gości, którzy na wesele się nie wybierają, mają o wiele skromniejszy charakter, najczęściej jedynie symboliczne znaczenie. Kwiaty, butelka wina, kupon totolotka – to niektóre z popularnych wyborów. Niekiedy młode pary wprost zaznaczają w zaproszeniu, że nie życzą sobie przynoszenia kwiatów – zamiast tego proponują przekazanie drobnego datku (równowartości kupna kwiatów) np. na schronisko dla psów, kupno psiej karmy lub właśnie kuponu totalizatora sportowego (przy odrobienie szczęścia może okazać się, że będzie to szczęśliwy los). Jest o tyle warta pochwalenia praktyka, że gdy kilkadziesiąt osób przyniesie na ślub kwiaty, to po prostu nie ma co z nimi zrobić, a wiele schronisk wciąż narzeka na przepełnienie i niedostatki psiej karmy – w ramach prezentu ślubnego możemy pomóc czworonogom w potrzebie.

Lista prezentów – prawdziwe wybawienie dla gości

Temat najbardziej nietrafionych prezentów ślubnych zostawimy sobie na koniec tego artykułu i opublikujemy ją w ramach ciekawostki. Jedno jest pewne – bardzo łatwo o prezent, który będzie rozczarowaniem. Zdarza się, że zostaliśmy zaproszeni na ślub i wesele kuzyna ciotki naszej mamy, którego w życiu nie widzieliśmy na oczy. Jak wybrać prezent dla kogoś, kogo zupełnie nie znamy? Mamy trzy drogi – możemy improwizować (najbardziej ryzykowne rozwiązanie), możemy postawić na coś uniwersalnego (o najbardziej uniwersalnym prezencie na ślub piszemy w kolejnym akapicie) lub zdać się na listę prezentów. Ostatni pomysł jest prawdopodobnie najlepszy. Para młoda przygotowuje bowiem tego typu spis właśnie po to, by pokazać, czego potrzebuje. Wśród wymienionych tam przedmiotów znajdują się najczęściej drobne sprzęty AGD-RTV lub wszystko, co może przydać się w codziennym życiu lub urządzaniu mieszkania (od zastawy stołowej po pościel). Wybieranie podarunku z listy to dobre rozwiązanie dla obu stron – nowożeńcy dostaną coś, co naprawdę potrzebują, a my będziemy mieć pewność, że wybierzemy to, na co nas stać i co sprawi przyjemność obdarowywanym.

Koperta – proste i trafione rozwiązanie

Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent na ślub będzie najbardziej uniwersalny, a młoda para nie przygotowała listy pożądanych przedmiotów, to odpowiedź jest tylko jedna: koperta z pieniędzmi. Pieniądze to zawsze trafiony wybór – para młoda będzie mogła wydać je wedle własnego uznania, a my nie będziemy musieli się martwić, że damy jej coś, co już ma lub co właśnie dostała (wszyscy słyszeliśmy o tym, jak to państwo młodzi po weselu mogą nagle otworzyć sklep z tosterami lub ekspresami do kawy, bo tyle ich dostali w ramach prezentów). Plik banknotów może zostać przeznaczony na remont domu, miesiąc miodowy lub podreperowanie domowego budżetu po nadszarpnięciu go organizacją hucznego wesela.

Grubość koperty (która rośnie wprost proporcjonalnie do znajdujących się w niej nominałów) jest uzależniona od różnych czynników. Przyjęło się, że inną kwotę powinni podarować znajomi, inną rodzina, a ta druga grupa dodatkowo dzieli się na dwie podgrupy: rodzinę bliższą i dalszą. Mówi się, że plik banknotów, który znajduje się w kopercie, powinien być w stanie zwrócić parze młodej koszty, które poniosła, zapraszając nas na wesele. Przyjmuje się, że jest to ok. 200 złotych za osobę. Jest to o tyle problematyczne, że rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości – catering, alkohol, zespół, wynajem sali weselnej, dojazd, nocleg generują ogromne koszty. Dlatego też uzależnianie kwoty, jaką włożymy do koperty od tego, ile nasza wizyta na weselu kosztowała parę młodą, mija się z celem. Pamiętajmy, że w kopercie możemy umieścić również bon podarunkowy na określoną kwotę lub kartę upominkową.

Ile dać w kopercie, by nie popełnić gafy?

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, ile wypada dać na prezent na ślub i wesele, przedstawiamy garść przydatnych statystyk (z rozróżnieniem na rodzaj gościa):

 • Znajomi i przyjaciele pary młodej najczęściej w kopercie umieszczają od 150 do 300 złotych (co jest kwotą przypadającą na parę),
 • Pary pochodzące z dalszej rodziny decydują się najczęściej na kopertę, w której umieszczają średnio 500 złotych (choć można w niej znaleźć zarówno 200 złotych, jak i okrągły tysiąc – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji materialnej gości),
 • Rodzeństwo i dziadkowie, a więc bliska rodzina nowożeńców, najczęściej do koperty wkładają do 400 do 1000 złotych,
 • Na tę ostatnią kwotę decydują się również chrzestni i rodzice (pod warunkiem, że nie dokładali się do organizacji wesela – w tym drugim przypadku w zupełności wystarczy symboliczny podarek).

Oczywiście powyżej przedstawione liczby to tylko propozycje – ostateczną decyzję ile dać na prezent ślubny każdy podejmuje indywidualnie (mając na uwadze chociażby aktualny stan swojego konta czy koligacje łączące nas z nowożeńcami).

Popularne prezenty na ślub

Są takie prezenty, które nigdy nie wychodzą z mody. Wśród najbardziej popularnych wyborów znajduje się sprzęt AGD i RTV – decydując się na kupno odkurzacza lub telewizora pamiętajmy, by na wszelki wypadek zachować paragon i dowiedzieć się, jak wyglądają warunki zwrotu towaru. Gdy prezent się nie spodoba lub okaże się, że bliźniaczy sprzęt para młoda dostała już od innego gościa weselnego, będzie mogła bez problemu wymienić wspomniany odkurzacz na coś innego lub dostać z powrotem jego równowartość w gotówce.

Warto mieć na uwadze gust i charakter młodej pary i wybierać prezent pod tym względem. Elegancki zestaw sztućców dla dwunastu osób może być udanym prezentem, ale tylko pod warunkiem, że obdarowani lubią urządzać przyjęcie na tyle osób i mają na to miejsce – inaczej prezent okaże się nieprzydatny. Jeśli ich mieszkanie utrzymane jest w nowoczesnym stylu, to nic o klasycznym, staromodnym charakterze nie będzie do niego pasować.

Jeśli młoda para dopiero urządza mieszkanie, to mogą im się przydać wspomniane sztućce, talerze, garnki, obrusy, pościel, a także lodówka czy kanapa do salonu lub szafka nocna. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia urządzenia mieszkania, jego stylu oraz preferencji pary młodej. Dotyczy to również sztuki – niektórzy decydują się podarować parze młodej obraz (np. malowany na podstawie zdjęcia) lub rzeźbę. Są to z pewnością ciekawe prezenty na ślub, jednak warto niekiedy wyjść poza utarte schematy i zaproponować coś bardziej ekstrawaganckiego. W kolejnym akapicie przedstawiamy kilka propozycji mniej popularnych prezentów ślubnych, które mogą sprawić parze młodej wiele radości.

Oryginalne prezenty dla pary młodej

Czasem warto iść pod prąd i postawić na coś bardziej kreatywnego – dzięki temu wyróżnimy się na tle innych gości i damy parze młodej coś, o czym długo nie zapomni. Nie od dziś wiadomo, że dobre wspomnienia to najlepsze, czym można obdarować bliskich, a te z kolei tworzą nie materialne dobra, a przeżyte sytuacje. Właśnie dlatego, zamiast kupować bliskim zastawę stołową, oryginalnym prezentem ślubnym będzie podarowanie im vouchera na kurs nurkowania we dwoje. Jeśli nowożeńcy mają awersję do wody, to możemy kupić im bilet na wspólny przelot balonem nad miastem lub wysłać ich na tor wyścigowy.

Wciąż nie jesteście przekonani? A co powiecie na zastrzyk adrenaliny związany z wizytą na strzelnicy i zdrową, sportową rywalizację? Dobrym pomysłem, który przekłada się na niezapomniany prezent, jest też wysłanie pary młodej na kolację w całkowitej ciemności, gdzie za pomocą smaku, dotyku i węchu będą musieli rozpoznać kosztowane potrawy. Popularnością cieszą się też piwne łaźnie (mają również charakter zdrowotny), zwiedzanie winnicy połączone z degustacją alkoholi oraz warsztaty kulinarne lub cukiernicze. Każdy z wyżej wymienionych pomysłów gwarantuje oryginalny prezent dla pary młodej – dobrą zabawę, której długo nie zapomną! W przeciwieństwie do standardowych prezentów natury fizycznej, podarunki wymienione w powyższym akapicie nie wylądują w piwnicy i nie obrosną grubą warstwą kurzu.

Najbardziej nietrafione prezenty na ślub

Na koniec prezentujemy akapit, do którego należy podejść z przymrużeniem oka. Wiele jest nietrafionych prezentów – sami dobrze o tym wiemy, bo najczęściej tego typu upominki „przekazujemy dalej” przy najbliższej możliwej okazji. Łatwo popełnić błąd, dlatego też przedstawiamy niżej propozycje internautów, którzy na jednym z forów internetowych dzielili się swoimi nieprzyjemnymi wspomnieniami w temacie ślubnych prezentów. Uwaga! Tych przedmiotów zdecydowanie należy unikać!

Pary, które się pobierają, ale mieszkają ze sobą już jakiś czas, najczęściej mają podstawowe przedmioty, które chętnie kupuje się na prezent ślubny. Odkurzacz, żelazko, opiekacz do kanapek, tak jak i różnego rodzaju bibeloty do mieszkania – od wazonu na kwiaty po ramki na zdjęcia – najczęściej lądują w koszu lub w najlepszym wypadku trafiają na strych w kartonowych pudłach, do których nie będziemy zaglądać całe lata. Pościel wydaje się być trafnym wyborem, jednak gdy pomylimy się w rozmiarze to mamy kolejny prezent, który na nic się nikomu nie przyda i prawdopodobnie szybko zmieni właściciela. Grawerowane kieliszki, album ze zdjęciami, zastawa stołowa czy obraz niedopasowany do wystroju, w jakim utrzymane jest mieszkanie pary młodej – to kolejne spektakularne pomyłki.

O ile jednak ktoś kupuje nam nietrafiony prezent, to jeszcze możemy mu to wybaczyć, w końcu nie każdy zna nas tak dobrze, jak nam się wydaje. Gdy jednak dostajemy pustą kopertę, to możemy poczuć się zwyczajnie głupio. W życiu zdarzają się różne sytuacje, niekiedy zaproszony na wesele gość może nie mieć pieniędzy i wtedy decyduje się dać pustą kopertę anonimowo, by w pewien sposób „uniknąć odpowiedzialności” za brak prezentu. Wszystko jest lepsze niż tego typu zagrywka – lepiej przyznać się parze młodej, że akurat mamy w życiu gorszy okres i nie stać nas na drogi prezent. Zawsze można też postawić na coś symbolicznego, na co nie wydamy ani złotówki. Niekiedy kolaż zrobiony ze wspólnych zdjęć przywoła miłe wspomnienia i będzie bardziej wartościowy niż nawet najdroższy robot kuchenny.

Podsumowanie, czyli jak to w końcu jest z tymi prezentami

Zwyczaj dawania prezentu na ślub ma w Polsce długą tradycję. Jest to wyraz podziękowania za zaproszenie na ślub i wesele oraz chęć wyrażenia swoich ciepłych uczuć dla młodej pary. Jak pokazuje powyższy artykuł – wybór prezentu ślubnego to wcale nie jest prosta sprawa. Jeśli dostaliśmy zaproszenie tylko na oficjalną ceremonię zaślubin, to możemy pozwolić sobie na skromniejszy podarunek, niż w przypadku, gdy wybieramy się również na wesele. W tym drugim przypadku powinniśmy coś bardziej wyrafinowanego. Unikajmy nietrafionych prezentów w stylu przedmiotów, z których nikt nigdy nie skorzysta, a także sztuki, która nie pasuje do wystroju mieszkania młodej pary. Bądźmy kreatywni i dajmy nowożeńcom bilet na lot balonem, kurs nurkowania lub warsztaty kulinarne – coś, czego długo nie zapomną!

POLECANE PREZENTY:

Wstecz