Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

DZIEŃ MATKI 2019 – HISTORIA, TRADYCJA, INSPIRACJE

2019-05-20

DZIEŃ MATKI 2019 – HISTORIA, TRADYCJA, INSPIRACJE

Dzień Matki to święto z długą tradycją, które w Polsce obchodzi się 26 maja. Jest to jeden z tych dni w roku, gdy każde dziecko – niezależnie od wieku – myśli o swej mamie. Wybór odpowiedniego prezentu na Dzień Mamy może stanowić problem, zwłaszcza gdy chcemy zaskoczyć rodzicielkę i dać jej coś bardziej oryginalnego, niż kwiaty. Im bardziej nieoczywisty upominek – tym lepiej. W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych inspiracji, a lektura pozwoli Ci poznać nie tylko fascynującą historię Dnia Matki, ale również dowiedzieć się, jak to święto obchodzone jest w innych krajach na całym świecie. Może właśnie nasz tekst odpowie Ci na pytanie, co wybrać na Dzień Matki w 2019 roku. Nie czekaj, sprawdź już teraz!

Spis treści

Zważywszy na słuszną długość naszego artykułu oraz mnogość wątków, które porusza, postanowiliśmy przygotować spis treści. Dzięki niemu dowiesz się, na jakich tematach postanowiliśmy się skupić i w jakiej kolejności omawiamy poszczególne kwestie. Mamy nadzieję, że to drobne ułatwienie okaże się pomocne.

Spis treści:

 • Dzień Matki – starożytne początki
 • Ewolucja święta – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone
 • Dzień Matki w Polsce
 • Popularne prezenty – garść statystyk
 • Dzień Matki na świecie
 • Dzień Matki w popkulturze
 • Zmień myślenie o prezentach!
 • Dzień Matki – prezentowe inspiracje
 • Podsumowanie – czy istnieje prezent idealny?

Dzień Matki – starożytne początki

Święto kultywujące miłość i szacunek do rodzicielki, dziś bezpośrednio związane z szukaniem odpowiedniego prezentu na dzień mamy, ma swoje początki w starożytności. W zależności od obranej wersji możemy się ich dopatrywać zarówno w Egipcie, jak i Grecji lub Rzymie. W pierwszym państwie czczono boginię Izydę, która była wzorem dobrej matki i żony, a także matką Horusa, z którym utożsamiali się kolejni faraonowie. Nad Nilem szacunek do matki był szczególnie istotną kwestią – zdarzało się tak, że odstępowano od kary, gdy oskarżony wykazał się szczególnym dobrem względem swojej rodzicielki.

W Grecji i Rzymie na wiele lat przed narodzinami Chrystusa czczono matki – boginie urodzaju i płodności. Wraz z nadejściem wiosny składano ofiary bogini Rei, którą uznawano za matkę wszechświata i wszystkich istot o boskiej naturze. Rzymianie obchodzili trzydniowe Hilaria („Święto radości”), podczas których kultywowano boginię Kybele – patronkę płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych. Obchody miały dwa oblicza: urzędowy i orgiastyczny, a kapłani oddani tej bogini poddawali się kastracji w trakcie tanecznego rytuału. Kult bogini przetrwał aż do V wieku naszej ery (w podobny sposób był obchodzony w Azji Mniejszej, gdzie Kybele znana jest jako Magna Mater, Bogini Matka, Królowa Niebios). Starożytne obchody Dnia Matki wciąż kultywuje się m.in. we współczesnych Indiach.

Ewolucja święta – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

Po praktykach, które zostały opisane w powyższym akapicie, na jakiś czas zapomniano o Dniu Matki i do celebracji święta wrócono dopiero w XVII wieku w Anglii i Szkocji. Tak zwana „Niedziela u Matki” („Mothering Sunday”) miała miejsce w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, która była wolna od pracy – właśnie to pozwalało wrócić dzieciom do domu, a tym samym spotkać matkę, z którą przez długi czas mogły nie mieć kontaktu. Wynikało to z faktu, że większość dzieci była wysyłana do pracy na dworach w charakterze służby (gdzie najczęściej służyły całe życie, od wieku nastoletniego aż do starości). Pracowało się tam przez siedem dni w tygodniu, więc relacje z rodziną mogły ulec pogorszeniu – by je wzmocnić, dzieci dawały swym matkom prezenty na dzień mamy (najczęściej słodycze i kwiaty, własnoręcznie upieczone ciasto). W takim kształcie tradycja przetrwała do XIX wieku.

Zupełnie inaczej podchodzono do niej w Stanach Zjednoczonych. W historii USA można wyróżnić kilka znaczących dat i nazwisk, które na przestrzeni lat pozwoliły ustanowić obchody Dnia Matki w kształcie, jaki znamy dziś. Przedstawiamy je poniżej:

 • Ann Maria Reeves Jarvis, rok 1858, Dni Matczynej Pracy,
 • Julia Ward Howe, rok 1872, Dzień Matek dla Pokoju,
 • Ann Marie Jarvis, rok 1905, Dzień Matki.

W 1914 roku Dzień Matki został uznany za święto narodowe przez prezydenta Woodrowa Wilsona i Kongres USA.

Dzień Matki w Polsce

W naszym kraju po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono 14 maja 1914 roku w Krakowie, a większą popularność święto zdobyło w latach 30. XX wieku. Po II Wojnie Światowej ustanowiono stałą datę, która wypadła na 26 maja i właśnie ten dzień do dziś jest symbolem święta każdej mamy – nigdzie na świecie nie celebruje się Dnia Matki tego dnia, jednak o czasie i sposobach obchodów w innych krajach napiszemy więcej w jednym z kolejnych akapitów. W Polsce, w przeciwieństwie do USA, Dzień Matki nie jest świętem narodowym, a więc dniem wolnym od pracy – mimo to postarajmy się spędzić go w sposób szczególny. Zastanawiasz się, jaki prezent wybrać dla mamy? Postaraj się, by było to coś wyjątkowego – niżej przedstawiamy statystyki, które pokazują, jakie prezenty na Dzień Mamy wybierano najchętniej w ubiegłym roku. W ostatnich akapitach niniejszego tekstu przedstawiamy z kolei pomysłowe alternatywy dla kwiatów i czekoladek.

Popularne prezenty – garść statystyk

Jak pokazują dane zebrane przez Open Finance, bazujące na 167 tysiącach transakcji z najpopularniejszego serwisu aukcyjnego w Polsce, nasi rodacy średnio na prezent dla mamy wydają 67 złotych. Jest to kwota zawyżona przez drogie prezenty, bowiem aż 54% procent Polaków decyduje się na prezent z przedziału cenowego 20-50 złotych. Gdy pomnożymy te liczby przez liczbę mam mieszkających nad Wisłą (szacuje się, że jest ich 11-13 milionów), to dostaniemy poważną kwotę – sklepy wyspecjalizowane w prezentach na dzień mamy mogą zacierać ręce.

Do najpopularniejszych wyborów należą kosmetyki, suplementy diety i przedmioty do wyposażenia domu. Aż 35% wszystkich zakupów stanowiły podkłady, tusze do rzęs, lakiery do paznokci oraz kosmetyki. Upominki praktyczne, które również były chętnie wybierane, to między innymi wazony na kwiaty, świeczniki, koce i szkatułki na drobiazgi – stanowiły one 12% wszystkich zakupów w 2018 roku. Identyczny wynik uzyskały suplementy diety, medykamenty pełne witamin i inne wynalazki, które mają pozytywnie wpłynąć na zdrowie i urodę. Na trzecim miejscu podium znalazły się drobne sprzęty AGD – od blenderów, wyciskarek do soków i robotów kuchennych, aż po suszarki do włosów. Na końcu tej wyliczanki znajdziemy prezenty w postaci książek, płyt z muzyką i gier towarzyskich, czyli te, które są mniej uniwersalne, a bardziej dopasowane do charakteru konkretnej mamy.

Źródło danych: https://gazetakrakowska.pl/dzien-matki-2018-na-prezenty-wydamy-przynajmniej-750-milionow-zlotych/ar/13204129

Dzień Matki na świecie

Co kraj, to obyczaj – popularne powiedzenie sprawdza się idealnie w kontekście obchodów Dnia Matki na całym świecie. Wiele państw ma podobne zwyczaje, jednak niekiedy równie trudno znaleźć wśród nich cechy wspólne – stąd też przedstawienie poszczególnych tradycji w niniejszym akapicie może wydawać się nieco chaotyczne.

W RPA i Kanadzie Dzień Matki obchodzi się w drugą niedzielę maja, a duże znaczenie w celebracji święta mają kolory. W RPA dzieci ubierają się na czerwono lub różowo, a jeśli ich mamy nie ma już wśród żywych wtedy wybierają kolor biały. Podobna zasada ma miejsce w Kanadzie i Australii, jednak tam do ubrania przypina się goździki – kwiaty kolorowe symbolizują matkę żywą, białe – rodzicielkę, która odeszła.

We Francji Dzień Matki został ustanowiony przez Napoleona, od połowy XX wieku święto obchodzi się w ostatnią niedzielę maja (tę samą datę wybrali mieszkańcy Tunezji i Szwecji). Z kolei w Meksyku obchodzi się go 10 maja, a w ramach świętowania idzie się do kościoła na mszę ku czci Najświętszej Dziewicy. W ramach prezentu na dzień matki dzieci robią matkom śniadania do łóżka i wręczają kwiaty.

We Włoszech wszystkie matki otrzymują ciastka w kształcie serc i są zwolnione ze wszystkich codziennych obowiązków – wykonują je za nie dzieci. W Chorwacji i innych krajach byłej Jugosławii tego typu niezwykły prezent idzie jeszcze dalej. Wszystkie mamy mają zakaz wychodzenia z łóżek. Uwolnić je z nich mogą jedynie słodycze podarowane potomkom.

Mieszkańcy niektórych krajów (m.in. Bułgarii i Wietnamu) łączą świętowanie Dnia Matki i Dnia Kobiet. Dzieje się tak na przykład w Rosji, gdzie te święta obchodzi się w ostatni weekend listopada.

Dzień Matki w popkulturze

Ciekawostkę może stanowić fakt, w jaki sposób przedstawia się Dzień Matki w popkulturze, szczególnie amerykańskim kinie głównego nurtu. Święto to obecne jest przede wszystkim w dwóch gatunkach – komedii i horrorze. Pierwszy z nich pokazuje radosną stronę macierzyństwa, próbując jednocześnie rozbawić i wzruszyć widzów. Najczęściej jest to kino z morałem, które pokazuje, że mimo wielu trudności i różnic dzielących dzieci i ich matki, każdy zasługuje na szczęśliwe zakończenie. Podobnej obietnicy nie składają horrory, które przedstawiają najczęściej matki jak z sennego koszmaru – niespełna rozumu lub z mrocznymi tajemnicami. I w tych filmach duże znaczenie mają relacje między dwoma pokoleniami (matka i dzieci), jednak wszystko zmierza raczej w kierunku makabry. Wybór filmu jako prezentu na Dzień Matki może być dobrym pomysłem – lepiej jednak czerpać inspiracje z komedii niż filmów grozy.

Zmień myślenie o prezentach!

Na sam koniec zostawiliśmy odpowiedź na najważniejsze pytanie. Jeśli nie wiesz, jaki prezent na dzień matki powinieneś wybrać, to postaramy się udzielić Ci satysfakcjonującej odpowiedzi. Z uważnej lektury niniejszego tekstu wiesz już, jakie prezenty cieszą się największą popularnością wśród Polaków (przypominamy: kosmetyki, suplementy diety, przedmioty do wyposażenia domu i sprzęt kuchenny). Czasem dobrze jest jednak iść pod prąd i zaskoczyć naszą ukochaną mamę. Jak to zrobić? Zmień myślenie o prezentach!

Gdy myślimy o prezentach i upominkach z okazji Dnia Matki, to w pierwszej kolejności do głowy przychodzą nam upominki w postaci fizycznej. Nieśmiertelne kwiaty lub wspomniane już kosmetyki i roboty kuchenne, a także ubrania i książki, drobne gadżety (kalendarze, zegary naścienne lub figurki: słoń z podniesioną trąbą, złoty kot machający łapką) – prawdopodobnie każdy z tych przedmiotów ucieszy jakąś mamę, jednak prezenty te same w sobie dają jednie chwilową radość. A przecież niezapomniane wspomnienia to najwspanialszy prezent, jaki mama może sobie wymarzyć.

Dzień Matki – prezentowe inspiracje

Nasze mamy przez większość życia pracują na dwie zmiany – najpierw wyrabiają standardowe 40 godzin tygodniowo na etacie, a potem muszą zajmować się nami. Jeśli jesteśmy już dorośli, to z pewnością zdajemy sobie sprawę, jak dużym byliśmy obciążeniem – gotowanie, pranie, pomoc w odrabianiu lekcji i szukaniu rozrywek, to tylko niektóre z czynności, które nasze mamy muszą wykonywać nadprogramowo. Czas na rewanż. Dobrym pomysłem na prezent na Dzień Matki może być zafundowanie jej wizyty w salonie masażu lub SPA. To ważne, by każda kobieta, niezależnie od wieku, czuła się pięknie i dobrze we własnym ciele. Różne rodzaje masażu, kąpiele w kozim mleku i błotne maseczki mogą sprawić, że Twoja mama odzyska chęć do życia i choć na chwilę odpocznie od szarej codzienności. Tego typu ucieczkę może zapewnić również wyjątkowa podróż lub widokowy lot. Wypad w góry na weekend, romantyczna kolacja albo lot nad miastem balonem lub awionetką to super prezenty, które zyskują coraz większą popularność.

Podsumowanie – czy istnieje prezent idealny?

Jak łatwo zauważyć – Dzień Matki to święto z długą tradycją, które obchodzi się nieco inaczej w każdym kręgu kulturowym. Niezależnie czy mówimy o starożytnym Egipcie, siedemnastowiecznej Anglii czy współczesnym Meksyku – wszędzie kultywuje się miłość i szacunek do matek, a okazuje się to obdarowując ją prezentami. Gdy w Polsce zbliża się 26 maja, to każdy z nas powinien przypomnieć sobie o swojej mamie i zastanowić się, jaki upominek sprawi jej największą radość.

A wybór mamy praktycznie nieograniczony (jedynym, co może skutecznie ostudzić nasze zapędy, jest posiadany budżet). Jedni wybiorą prezenty praktyczne – rzeczy, które przydadzą się w codziennym życiu. Inni dadzą się ponieść fantazji i zafundują mamie rejs po Wiśle, lot nad miastem lub regeneracyjną wizytę w SPA. Myśląc o prezencie dla mamy, miejmy na uwadze jedno – radość, którą chcemy jej sprawić. Nieprzypadkowo mówi się, że „matka jest tylko jedna”, w dniu jej święta postaramy się, by czuła się naprawdę wyjątkowo, a prezent, jaki od nas otrzyma, był niezapomniany.

POLECANE PREZENTY:

Wstecz