Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Dream Jump czy Bungee?

2021-04-18

Dream Jump czy Bungee?

O Bungee słyszał praktycznie każdy. Dream Jump nie jest jeszcze tak popularny, ale z dnia na dzień zyskuje coraz większe grono fanów. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym te dwa skoki właściwie się różnią?

Pierwszymi skoczkami bungee byli rdzenni mieszkańcy wyspy Pentecost na Pacyfiku. Młodzi mężczyźni skakali z bambusowych wież, by udowodnić swoją męskość. Wierzyli, że w ten sposób zapewnią swojemu plemieniu urodzaj. Za oficjalny początek bungee jumpingu uważa się rok 1979. Wtedy to wykonano pierwsze skoki poza wyspą Pentecost - konkretnie z Clifton Suspension Bridge w Bristolu.

Twórca Dream Jumpu - Tomasz Zieliński – pierwszy skok wykonał w 1997 roku w Głogowie z wysokości 7 metrów. Stworzona przez niego technika opiera się na wykorzystaniu dwóch dynamicznych lin, które w początkowym ułożeniu przypominają literę U. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wydłużenie swobodnego spadania, do 90% wysokości obiektu z którego oddawany jest skok.

Dream jump skok

 

Od strony technicznej

W Dream Jump wykorzystywana jest uprząż pełna. Łączy ona część biodrową z częścią piersiową. Skoczek przypinany jest do układu poprzez centralny łącznik uprzęży, który znajduje się na wysokości klatki piersiowej. Pozwala to równomiernie rozłożyć siły działające na niego podczas hamowania. Dzięki temu możliwe jest maksymalne zabezpieczenie kręgosłupa oraz układu kostnego osoby skaczącej. Skok oddawany jest w sposób jak najbardziej naturalny – lecimy w pozycji pionowej, głową do góry.

W przypadku Bungee spadamy głową do dołu, co stanowi warunek poprawnego i bezpiecznego lotu. Skoczek podpinany jest do układu za pomocą pasów na nogach - w okolicach kostek. Czasami stosowana jest dodatkowo uprząż biodrowa. Wykorzystane pasy nie gwarantują jednak pełnego bezpieczeństwa dla kręgosłupa.

Bungee infografika wysokość Dream Jump infografika wysokość

 

Jak długo lecimy

Dream Jump pozwala na maksymalne wydłużenie czasu swobodnego lotu. Przykładowo, podczas skoku z wysokości 60m - swobodny lot ma długość 40m, hamowanie zamyka się w 10m, a zapas bezpieczeństwa nad ziemią stanowi 10m. Skacząc na bungee długość swobodnego lotu jest ograniczona. Przy skoku z wysokości 60m - swobodny lot ma długość 25m, hamowanie 10m, zapas bezpieczeństwa również 10m.

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, łączna wartość trzech parametrów (swobodnego lotu, hamowania i zapasu bezpieczeństwa), nie może przekraczać wysokości obiektu z którego oddawany jest skok. Im obiekt jest wyższy, tym przy Dream Jump czas trwania swobodnego lotu jest dłuższy.

Przy 200 metrowym obiekcie, Dream Jump gwarantuje aż 170m swobodnego lotu (hamowanie w poziomie). Z kolei skok Bungee z tej samej wysokości pozwoli jedynie na 90m swobodnego lotu, kolejne 90 metrów poświęcimy na hamowanie.

Nasze ciało podczas lotu

Skok Dream pozwala na pełną swobodę ruchów umożliwiającą wykonywanie w powietrzu przeróżnych akrobacji. W przypadku skoku Bungee istnieje ryzyko zaplątania się w gumową linę, co uniemożliwia wykonywanie akrobacji. Lot jest przez to bardziej pasywny.

System hamowania zastosowany przy Dream Jump opiera się na dwóch filarach. Po pierwsze, liny rozciągając się oddają energię w sposób umożliwiający skoczkowi maksymalnie delikatne hamowanie, a po drugie - pozycja skoczka jest wręcz siedząca, co pozwala na pełną kontrolę nad ciałem. W przypadku Bungee skoczek nie ma natomiast możliwości, by podczas hamowania kontrolować swoje ciało, ponieważ poddawane jest ono gwałtownym zmianom pozycji.

Co wybrać?

Bungee to niesamowita dawka adrenaliny. Dream Jump stanowi z kolei jej nieco złagodzoną wersję. Są tacy, dla których najważniejszy jest hardcore, bez żadnych ograniczeń. Istnieją również i tacy, dla których emocje powinny mieścić się w bardziej określonych ramach.

A Ty do której grupy się zaliczasz?

POLECANE OFERTY:

Wstecz