Strona wykorzystuje pliki cookies i wtyczki sieci społecznościowych w celu zapewnienia sprawnego działania strony, analizy aktywności odwiedzających i dostarczania spersonalizowanych reklam. Możesz zarządzać plikami cookies w ustawieniach. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ocena 4,7 (ponad 4000 recenzji) Łatwe przedłużenie i wymiana Ważny przez 12 miesięcy Punkty sprzedaży Pomoc
Mój Voucher
Ulubione

Bezpieczeństwo lotów a AOC, czyli “Ale O co Chodzi”?

2018-05-07

Bezpieczeństwo lotów a AOC, czyli “Ale O co Chodzi”?

BEZPIECZEŃSTWO LOTÓW A AOC, CZYLI "ALE O CO CHODZI"?

Czy leci z nami pilot? – to tytuł kultowej komedii, ale ten tekst bawi wyłącznie kiedy siedzimy przed telewizorem. Jeśli takie wątpliwości pojawiają się podczas lotu, wtedy nikomu nie jest do śmiechu. Tu przechodzimy do tematu, który chcielibyśmy Wam dziś przybliżyć – bezpieczeństwo lotów.

Kupując w prezencie lot widokowy samolotem chcemy mieć absolutną pewność, że bliska nam osoba jest w dobrych rękach. Taką pewność mamy wyłącznie wtedy, kiedy usługodawca posiada certyfikat AOC.

Dla większości skrót ten jest tak zrozumiały jak tabliczka mnożenia dla noworodka i może oznaczać tylko: Ale O co Chodzi? Już spieszymy z wyjaśnieniami!

Europejskie przepisy, oprócz tych absurdalnych w postaci odpowiedniej krzywizny bananów, zwiększają faktyczne bezpieczeństwo lotów. AOC oznacza Air Operator Certificate, a mówiąc dosłownie jest to certyfikat przewoźnika lotniczego wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zabrzmiało poważnie, prawda? Bo i sprawa jest poważna – bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

 

Jakie korzyści wynikają z posiadania AOC

ULC w swoim oświadczeniu zaznacza, że posiadanie certyfikatu przez przedsiębiorstwo gwarantuje:

  • zatrudnianie wykwalifikowanego personelu z ważnymi licencjami
  • zapewnienie zgodnej z wymogami międzynarodowymi obsługi technicznej samolotów
  • posiadanie wymaganego ubezpieczenia OC
  • zapewnienie wymaganego poziomu ochrony
  • respektowanie praw pasażerów oraz szczególnych praw pasażerów niepełnosprawnych.

 

Co ryzykuję korzystając z usług firm nie działających pod certyfikatem AOC?

Brak certyfikatów w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek szkody prowadzi do braku możliwości uzyskania odszkodowania. Wykonywanie przewozu lotniczego bez AOC  stanowi w myśl prawa przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności.

 

Dlaczego certyfikat AOC jest tak ważny?

Po pierwsze – flota. Przyznanie certyfikatu gwarantuje, że sprzęt lotniczy eksploatowany posiada najwyższy standard techniczny.

Po drugie – personel. Certyfikat gwarantuje także najwyższe standardy personelu lotniczego. Posiadanie przez pilotów nie tylko odpowiednich licencji, ale także odpowiednio dużego doświadczenia (liczba wylatanych godzin), aktualnych szkoleń i treningu.

Po trzecie – ubezpieczenie. Certyfikat AOC  jest gwarancją ubezpieczenia na odpowiednio wysokim poziomie. Zapewnione są: ubezpieczenie OC, Aero-Casco, ale również ubezpieczenia w zakresie prowadzonej działalności przewozowej.

 

Jakie wymagania musi spełnić firma aby uzyskać certyfikat AOC ?

Warunkiem uzyskania certyfikatu AOC jest spełnienie bardzo wielu szczegółowo określonych w europejskich przepisach warunków. Są to liczne szkolenia i wielokrotne audyty ze strony państwowego nadzoru lotniczego, stworzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem w firmie – SMS, odpowiednie ubezpieczenie oraz wdrożenie systemu kontroli wewnętrznej i zewnętrznej w firmie. Wszystko to wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi ze strony firmy, ale procentuje zwiększeniem bezpieczeństwa wykonywania lotów.

 

Teraz już wiecie o co w tym wszystkim chodzi?

 

infografika czym jest aoc

POLECANE OFERTY:

Wstecz