Motolotnia, paralotnia, motoparalotnia - prezentujemy różnice.

2016-06-30

Motolotnia, paralotnia, motoparalotnia - prezentujemy różnice.

Podniebne przeżycia należą do najlepiej sprzedających się prezentów i zawsze są w modzie! Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was porównanie trzech najpopularniejszych typów statków powietrznych: motolotni, paralotni oraz motoparalotni. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przypadnie Wam do gustu, jednak pamiętajcie, że niezależnie, który z nich wybierzecie emocje i niezapomniane wrażenia masz gwarantowane!

 

Motolotnia


Zacznijmy od motolotni, czyli ultralekkiego statku powietrznego, który składa się z trzech postawowych elemtów: skrzydła, wózka oraz silnika.

Skrzyszło swoim wyglądem przypomina trójkąt i jest bardzo zaawansowaną konstrukcją, do której budowy wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały. Wózek jest natomiast miejscem w którym podczas lotu przebywają kierowca i pasażer, zapewnia on możliwość komfortowego siedzienia podczas lotu. To właśnie na wózku zamontowany jest silnik i podwieszone skrzydło. 

Czas trwania lotu: Dzięki zastosowaniu silnika może unosić się w powietrzu nawet 5 godzin!

Wysokość: maksymalna wysokość na jaką może unieść się motolotnia wynosi 4000m. Loty turystyczne odbywają się najczęściej na wysokości 350-500 metrów, która gwarantuje najlepsze widoki. 

Prędkość: standardowa prędkość przelotowa motolotni wynosi ok. 80-90km/h. 

 

motolotnia

Wymagania dla pasażera:

  • Waga makymalnie – 100 kg
  • Dorośli oraz osoby od 16 roku życia wyłącznie posiadające pisemną zgodę opiekuna prawnego.   

 

Paralotnia 


Pierwszą widoczną różnicą między paralotnią, a motolotnią jest brak silnika i inny kształt skrzydła. Faktycznie, pierwsze oględziny zdradzają, że oba typy statków powietrznych znacząco się różnią. Paralotnia w przeciwieństwie do motolotni posiada miękkie, samopompujące się skrzydło. Jego ogromną zaletą jest mobilność, ponieważ bez problemu można zmieścić je w jednym, dużym plecaku. Kolejną zasadniczą różnicą  jest brak w paralotniach sztywnych elementów konstrukcyjnych.

Wysokość: maksymalna wysokość na jaką może unieść się motolotnia jest identyczna jak w przypadku motolotni i wynosi 4000m, natomiast podczas lotów turystycznych piloci najczęściej wzbijają się na wysokość w przedziale 400-800 metrów.

Czas trwania lotu: kilkanaście minut w zależności od warunków atmosferycznych  

Prędkość: Paralotnie latają zazwyczaj prędkością w przedziale 35 - 65 km/h, czyli znacznie wolniej niż ma to miejsce w przypadku motolotni. Głównym powodem jest tu brak silnika oraz większe uzależnienie od warunktów atmosferycznych.

 

paralotnia

 

Motoparalotnia


Ostatnim z omawianych statków powietrznych jest motoparalotnia, czyli nic innego jak paralotnia wyposażona w silnik. Jest to zazwyczaj silnik obudowanym w kosz, zamocowany na plecach pilota. Ze względu na znaczną wagę napędu, paralotnie przeznaczone do lotów z napędem mają nieznacznie odmienną konstrukcję od standardowych.

Prędkość: Motoparalotnia osiąga identyczną prędkość jak paralotnia bez silnika, czyli 35 do 65 km/h. Natomiast, minimalna prędkość potrzebna do uniesienia się nad powierzchnię wynosi 20 km/h.

Czas trwania lotu:  Niewątpliwą zaletą posiadania silnika jest możliwość odbycia znacznie dłuższych lotów niż w zwykłej paralotni, dzięki zastosowanemu silnikowi jedynym ograniczeniem czasu lotu jest ilość paliwa. Przujmuje się , że startując z pełnym zbiornikiem, można spędzić w powietrzu do 3 godzin. 

Wysokość: wysokość na jaką możemy się wzbić uzależniona jest od temperatury i ilości tlenu. Maksymalna wysokość na jaką może się wznieść paralotnia to około 4000 metrów. Najprzyjemniej lata się bliżej ziemi na wysokości w przedziale 400-800 metrów.  


 

  

Źrodła:paralotnie24.cda.pl, Wikipedia, zlotuptaka.org, mietek-paralotnie.pl, lotynamotolotni.pl


 

 

 

 

 

 

Wstecz