Ekstremalne skoki - porównanie

2016-08-31

Ekstremalne skoki - porównanie

Ekstremalne przeżycia stanowią idealny wybór na prezent dla fanów mocnych wrażeń. Niewiątpliwą wisienką na tym torcie z pewnością są skoki. Jeżeli wydaje wam się, że najtrudniejsze w kwestii wyboru prezentu jest już za wami - jesteście w błędzie!

W naszej ofercie znajdziecie kilka odmian skoków - bungee, dream jump oraz skoki spadochronowe. W czym tkwi fenonem ich popularności? Potężny zastrzyk adrenaliny i możliwość pokonania strachu sprawiają, że co roku kolejni śmiałkowie pokonują swoje granice. Brzmi ciekawie? Zapraszamy na nasze porównanie…

 

Wysokość

Na początek weźmy pod uwagę pierwszy czynnik, który robi największe wrażenie - wysokość, z której odbywają się skoki. Dla wielu osób jest to zdecydowanie najważniejsze kryterium. W końcu dużo łatwiej zaimponować bliskim pisząc o skoku z 222 metrów, niż z 20…ale nie samą próżnością żyje człowiek:) Wysokość, z jakiej odbywają się skoki ma również realny wpływ na czas swobodnego spadania, podczas którego skoczek może lecieć z predkością przekraczającą 200 km/h!

Wróćmy do naszego zestawienia. W tym porównaniu zdecydowanie górą są skoki tandemowe ze spadochronem, które gwarantują przeżycia na najwyższej wysokości. W tym przypadku, skoczkowie zajmują miejsca w samolocie, który wzbija się kilka kilometrów nad ziemię. Następnie, po osiągnięciu pułapu 4000 metrów śmiałkowie wyskakują z samolotu z pilotem na plecach. Brzmi ciekawie, prawda? 

Drugą dostępną w Polsce atrakcją pod względem wysokości jest Dream Jump w Głogowie, który pozwala śmiałkom na skok ze szczytu wieży, z 222 metrów. Sama wieża mierzy 218 metrów, ale specjalnie na potrzebę skoków, została skontruowana platforma podwyższająca obiekt o kolejne 4 metry, czyniąc go wyższym nawet od od znanej z filmów o Jamiesie Bondzie tamy zlokalizowanej w Szwajcarii.

Kolejne pod względem pułapu są skoki bungee odbywające się z żurawia wieżowego, które zarówno w Krakowie, jak i w Trójmieście odbywają się z 90 metrów. W porównaniu z wcześniej wymienionymi atrakcjami, ta wysokość nie robi już takiego wrażenia…do czasu, gdy nie spojrzymy w dółJ Wspomniany wcześniej Dream Jump w Głogowie jest wyjątkowy jeśli chodzi o wysokość,  ponieważ skoki w tej samej technologii odbywające się w Warszawie oraz Wrocławiu odbywają się ze znacznie niższych wysokości. 

Dodatkowo, te organizowane we Wrocławiu odbywają się z dachu stadionu zbudowanego specjalnie na EURO 2012. Taki skok będzie z pewnością świetnym przeżyciem dla osób, które są zarówno fanami sportów ekstremalnych, jak również piłki nożnej. 

Jeśli pragniemy dawkować emocje sugerujemy zacząć od skoków z najniższej wysokości i stopniowo wskakiwać “na wyższy poziom” wtajemniczenia. Powód jest prosty – motywacja. Wyobraźmy sobie, że osoba zaczynająca przygodę ze wspinaczką za swój pierwszy cel obiera słynny Mount Everest – czyli szczyt marzeń każdego himalaisty. Wiadomo, że nawet jeśli jakimś cudem osiągnie szczyt, to w tym samym momencie straci zapał do dalszej wspinaczki.

 

 

  

Technologia

 

Często otrzymujemy pytania czy skoki są bezpieczne. Odpowiedź brzmi – tak. Zaawansowane technologie pozwalają zagwarantować wysoką jakość świadczonych usług i najwyższe bezpieczeństwo, nawet w przypadku tak ekstremalnych przeżyć.  

Skok spadochronowy

 

Skok spadochronowy w tandemie jest najbardziej ekstremalnym doświadczeniem. Śmiałek najpierw wznosi się na 4 kilometry, żeby później wykonać skok tandemowy z instruktorem na plecach, który kontroluje lot. Dzięki ogromnej popularności tej dyscypliny technika skoków ze spadochronem jest obecnie dopracowana do perfekcji, a sam sprzęt charakteryzuje się najwyższą jakością.

 

Dream Jump

 

Dream Jump to technika wykonywania skoków , która maksymalnie wydłuża fazę swobodnego lotu. Zasada jest prosta - im dłuższy czas swobodnego lotu, tym skok jest bardziej emocjonujący. Wspomniany Dream Jump pozwala wydłużyć tę fazę aż do 90% wysokości z której oddawany jest skok.

Dream Jump jest opatentowaną techniką oddawania skoków, u której podstawy leżą dwie liny dynamiczne luźno rozwieszone pomiędzy dwoma obiektami tworząc kształt litery „U”. Dzięki zastosowaniu właśnie takiego systemu rozwieszenia układu lin do Dream jumpu możliwe jest maksymalne wydłużenie swobodnego spadania, do 90% wysokości obiektu z którego oddawany jest skok.

 

Bungee

 

Skok na bungee przez wielu uważany jest za najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich ekstremalnych skoków. Oczywiście, jeśli nadzorują go odpowiednie osoby i używany jest do tego wysokiej jakości sprzęt. Na miejscu zawsze są osoby, pod których okiem skok oddały tysiące osób, a sprzęt, taki jak potrójne uprzęże, czy taśma alpinistyczna wpleciona w gumę chronią przed jakikimkolwiek niebezpieczeństwem.

“Przy potrójnym zabezpieczeniu jest niemożliwe aby wszystko zawiodło, a nawet jeśli jedna rzecz zawiedzie, są 2 w zapasie.” – uspokaja Mateusz Domagała wykonujący skoki na bungee i dodaje: “po prostu nie ma możliwości aby cokolwiek, komukolwiek się stało. Daje to nie tylko skoczkom, ale i osobom obsługującym bezstresową pracę.”

 

Czas swobodnego spadania

 

Dream Jump

 

Maksymalna długość swobodnego lotu. Podczas przykładowego skoku z wysokości 60m, swobodny lot ma długość 40m, hamowanie zamyka się w  10m. Zapas bezpieczeństwa: 10m nad ziemią

 

Bungee

 

Ograniczona długość swobodnego lotu. Podczas przykładowego skok z wysokości 60 m, swobodny lot ma długość 25m, hamowanie to również 25m. Zapas bezpieczeństwa: 10m nad ziemią

 

Skok Spadochronowy

 

Podczas swobodnego spadania leci się z prędkością około 200km/godz.

 

 Czas swobodnego spadania  z zamkniętą czaszą spadochronu trwa około 50 sekund z prędkością ok 200km/godz., natomiast po otwarciu czaszy spadochronu, szybowanie w powietrzu, aż do momentu wylądowania trwa 7- 10min.

 

 

Cena

 

Skok spadochronowy cena, czy bungee cena to jedne z popularniejszych fraz wpisanych przez osoby szukające skoków i nie ma się co dziwić, w końcu cena ma znaczenie, nawet jeśli mówimy o prezentach dla osób bujających w obłokach.

 

Zacznijmy od najtańszego skoku - jest nim warszawski dream jump, który można kupić już za 79 zł. Dopłacając “dychę” będziemy mogli skoczyć z dachu stadionu we Wrocławiu. Osoby pragnące skorzystać ze skoku na bungee powinni przygotować się na wydatek około 150 zł, w zależności czy wybierzemy opcję z filmowaniem.

 

Najbardziej ekstremalne przeżycia wymagają grubszego portfela, Dream Jump w Głogowie to koszt ponad 300 zł, ale zdecydowanie najdroższym wyborem jest skok spadochronowy w tandemie, który kosztuje od około 700 zł.

Wstecz